Reforma
Jak se od sametové revoluce změnily podmínky ve vezení?

22.09.2019 05:45

Ke změnám, které před 30 lety přinesla sametová revoluce, patřila i reforma vězeňství směrem k mezinárodně uznávaným standardům. Roli Sboru nápravné výchovy časem převzala Vězeňská služba zbavená militantních prvků, zmizely ponuré vazební cely a rozšířila se vnější kontrola poměrů ve věznicích, například ze strany ombudsmana. Náměstek VS Simon Michailidis uvedl pro ČTK, že snaha o proměnu vězeňství vyvolávala zpočátku spíše zmatky.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Vlastimil Styblo (1 hlas) 22.09.2019 09:02

    Nadpis článku je zcela naho*no. Více vypovídají hodnotu by měl nadpis...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Jinak článek krásně obešel to, jaké následky měla amnestie toho Havlovic humanistického idiota. To bylo vypuštění divé zvěře na lidi, ovšem ti si předtím sami svoji policii poplivali a zašlapali do země, takže si to pak taky vypapkali pěkně do dna.

0 hlasů

Tatínek Růženy Valčíkové, Jan Skřipka z Horní Lidče, pracoval jako soukromý zemědělec až do března 1949, kdy ho zatkla komunistická tajná policie. Vinili ho ze spolupráce s odbojáři ze skupiny Světlana. Svázali ho a odvezli do věznice v Uherském Hradišti. Dcera Růžena byla tehdy se školou na výletě v Moravském krasu na Macoše a když se vrátila, otec byl pryč. "To bylo hrozné, bylo mi patnáct let, bratrovi dvanáct. Já brečela… To bylo tak hrozné…" popisuje.

Samozřejmě to nebylo všechno. Následovala konfiskace poloviny majetku včetně rodinného domku a plnění předepsaných zemědělských dodávek, což bylo bez hospodáře těžké. "Museli jsme sami dřít na polích a odevzdávat dávky. A maminka se udřela a utrápila. Zemřela předčasně, když jí bylo 57 let," popisuje Valčíková.
Dav lidí řval, aby dali všem trest smrti

Jejího otce mezitím odsoudili za údajnou vlastizradu na patnáct let vězení. Proces se konal ve Velkém kině ve Zlíně, kam byli organizovaně nahnáni dělníci, aby na vlastní oči viděli "zrádce". "U toho soudu ve Velkém kině jsem byl. Dav lidí řval, aby dali všem trest smrti. Hrůza. Jako kluk si to pamatuji… Co to bylo za lidi. Oni věřili, že to tak je," popisuje Jaroslav Skřipka, bratr Valčíkové.
reklama

0 hlasů

Co to bylo za lidi? Češi! Kdo by to asi tak byl! Totéž dělali za nacistů. Práskači a kolaboranti.

0 hlasů

vězení má být odstrašující a ne hotel vy pseudohumanisti,

0 hlasů

Nadpis článku je zcela naho*no. Více vypovídají hodnotu by měl nadpis znějící:

Jak se od Havlovy taškařice v roce 1989 změnila vymahatelnost práva.

Takže do krimu se báli zpět i recidivisté, jaké tam měli podmínky.

Policajtů se bál kdejaký zlodějíček, tak jako v USA dnes, protože se s nikým nemazali a dostal naloženo hned po činu.

Kriminilogie jasně říká:

pokud trest nepřijde dostatečně tvrdý hned po činu, je pak již po letech brán jako křivda. Naše vězeňství nemá ani výchovný ano odstrašující účinek, zpráva v časopise Kriminalista někdy z toku 2005, my platíme ksindlu prostě slušné hotely.

Gauneři mají zaručena všechna práva, ale stát není schopen donutit je respektovat práva jiných.

Proč? Česká společnost je sama jeden ksindl a má velkou toleranci vůči kámošům, co je už krást chytili, kdežto ten zbytek to ještě čeká. Toto všechno je na společenksou objednávku, nebo tedy spíše na společneskou neobjednávku. Zloděj je tu king, policajt škodná. Takže jak bylo konstatováno, Češi si opravami kriminálů a službami českého vězeňství chystají svoje přechodné bydlení co nejpohodlnější.

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov