Zatímco panorama krkonošských Kozích hřbetů v roce 1988 brutálně poničila novostavba zotavovny ROH Rudý prapor, úpatí beskydské Lysé hory dostalo stejnou ránu výstavbou odborářské zotavovny Petr Bezruč v roce 1985. Co se vlastně dnes děje v největších odborářských zotavovnách z dob normalizace? Komu patří, a je vůbec rozumné se v nich ubytovat?
Po básníku Petru Bezručovi se na Ostravsku jmenovalo ledasco. Důl, textilka, škola, park a od roku 1985 i železobetonová hrůza na úpatí nejvyššího vrcholu Beskyd - Lysé hory (1323 m n. m.). Někdejší zotavovna Petr Bezruč, jejíž stavba bývá označována za nejbrutálnější zásah do této chráněné krajinné oblasti, poničila hlavně takzvaný Malenovický kotel nad Satinským vodopádem i mnoho výhledů při výstupu na Lysou horu.
Normalizace byla postavena na permanentní lži. A tohoto kréda se v hotelu Petr Bezruč drží i čtvrt století po sametové revoluci. Z internetové hotelové nabídky vlastně v reálu neplatí téměř nic, jak zjišťujeme už před příchodem na recepci. Grilovací plac tvoří odporná terasa z rozpraskaného betonu, několika rozvrzaných židliček a hromada odpadků. A i když teploměr ukazuje třicet stupňů, voda ve venkovním dětském bazénu zahnívá a na hladině plave svinstvo všeho druhu. Dětské hřiště zase tvoří jediná starodávná skluzavka, která je ale opatřena čtyřstránkovým Provozním řádem, jenž za společnost 3B Invest, které hotel patří, vytvořil a podepsal ředitel David Siegelstein.
Z dlouhé řady sedmnácti laviček před průčelím hotelu bývávalo ještě před deset lety vidět do údolí, dnes je vše zarostlé. Pokoj v šestém poschodí má sice krásný výhled k Lysé hoře, koupelna i záchod jsou ale na úrovni dělnické ubytovny. Na oběd nejsme vpuštěni do hotelové restaurace a musíme vzít zavděk temným barem. Jídla se vaří dle norem socialistického podniku Raj (Restaurace a jídelny), nevábně sladkou zelňačku s vyvařeným párkem doplňuje mastná pikantní topinka, z bůhví jakých příčin opět sladká. U hlavního vchodu do baru kapají tři várnice s čajem a zmuchlaná prostěradla na zemi zabraňují, aby čaj netekl po dlažbě a schodišti. "Přiznám se, že když jsme se tu ubytovali, chtěla jsem zase okamžitě odjet," svěřuje se Čechoameričanka Jana Gorden, kterou potkáváme u baru.
* Jaké další kostlivce z časů normalizace mohou turisté potkat v někdejší zotavovně Petr Bezruč v Beskydech?
* A jaké v Rudém praporu v Krkonoších nebo v bývalé zotavovně ROH VIII. všeodborového sjezdu u Medlovského rybníka na Vysočině?
* Jak přesně fungovala odborářská organizace ROH (Revoluční odborové hnutí)?
* Kdo měl právo na takzvaný výběrový poukaz na rekreaci?
* Kolik odborářů ročně využívalo zotavoven ROH?
* Víte, kde stály zotavovny s názvy 9. květen, 30. výročí února, Brigáda, Budovatel, Kolektiv či Kaťuša?
Odpovědi na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 23. června.