Dluh, který lidé mají u obce či jiné veřejné instituce, by si měli mít možnost odpracovat. Počítá s tím plán Ústeckého kraje, který hodlá v tomto směru navrhnout změny zákonů.
Dlužníci tak nebudou muset čekat na příchod exekutora. Aby však záměr Ústeckého kraje bylo možné realizovat, je nutné změnit asi deset zákonů. Mimo jiné jde o občanský zákoník, občanský soudní řád nebo daňový či exekuční řád.
K TÉMATU: Čeští vymahači dluhů soptí. Mají teď těžký život
Dlužníci budou mít od příštího roku větší ochranu
"Jedná se o změnu stávajících právních předpisů, jež by umožnila lidem v takzvané ‚dluhové pasti‘, kteří mají snahu řešit svou nepříznivou finanční situaci, aby si dlužnou částku vůči obci a veřejným institucím odpracovali," řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Veřejný sektor by však podle ní nebyl zatěžován odvody ani souvisejícími riziky.
V současnosti tuto oblast české zákony nijak neřeší. Některé právní instrumenty umožňují dlužníkovi práci pro veřejný sektor už nyní. "Tento postup však zatěžuje především veřejný sektor, který je kromě odměny povinen hradit i související odvody státu," říká Hanáčková. Dále je zde podle ní riziko, že dlužníkův plat bude zatížen dříve vyhlášenými exekucemi.
Mnozí dlužníci by podle kraje zřejmě tento postup přivítali. V současnosti totiž musejí buď dohadovat splátkový kalendář a ukrajovat si z již tak malých příjmů, odevzdávat své věci exekutorovi, nebo v případě zvlášť velkých dluhů vyhlašovat osobní bankrot.
"Osobně bych byl trochu zdrženlivější," řekl k nápadu Ústeckého kraje člen předsednictva Svazu měst a obcí a starosta města Vítkova Pavel Smolka. Není si jistý, na jaký typ prací by dlužníky využil. "Už nyní máme možnost využívat veřejně prospěšné práce nebo institut veřejné služby. Takže na jednoduché nekvalifikované práce lidi jsou," říká Smolka. Pro rozpočet města by to prý tak přínosné nebylo.
Ilustrační foto: Petra Mášová