Třinácté důchody. Každoročně valorizované penze. Minimální důchod 10 tisíc korun. Těmito sliby se snaží levice přilákat voliče seniory. A vychází jí to. Podle průzkumů CVVM je 65 procent voličů nad 60 let rozhodnuto podpořit dvě největší levicové strany ČSSD a komunisty.
Více než třetina voličů v důchodovém věku je rozhodnuta podpořit svým hlasem Jiřího Paroubka a jeho sociální demokracii. Jen o něco méně, 28 procent, bude volit komunisty. "Pokračují totiž v tom, co my jsme celý život budovali a ti noví to rozkradli," zdůvodňuje svůj hlas pro stranu rudých třešní Božena Pašková (80) z Prahy. "A zrušili všechno, co bylo dobré - od mateřských škol až po nejrůznější sportovní akce," stěžuje si skalní volička KSČM.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD i ODS: Důchody zreformujeme, ale po svém
Škromach otočil, důchod 15 tisíc měl jen lákat voliče
Přesto neplatí rovnice co důchodce, to zatvrzelý levičák. Podle údajů CVVM dá necelých 13 procent penzistů svůj hlas největší pravicové straně ODS. Dalších šest procent sympatizuje s politickým benjamínkem, výrazně pravicově se prezentující TOP 09. Na třetím místě u pravicových penzistů stojí strana lidová (5,7 %), Věci veřejné by se už ale s 4,5 procenty do parlamentu nedostaly.
Proti zaběhnutému stereotypu o silně levicově orientovaných penzistech varuje i socioložka Lucie Vidovičová z Masarykovy univerzity. "Výzkumy dokazují, že nic jako seniorský volební hlas neexistuje. Penzisté zkrátka nevolí jako jeden muž, volební sympatie jsou u nich stejně jako u dalších věkových skupin individuální."
Třeba devětasedmdesátiletá Milena Antošová z Nymburka by komunisty nikdy nevolila a nehodlá na tom nic měnit. "Dám hlas TOP 09. Jsou nejvíc pravicoví a to tahle země teď velice potřebuje," tvrdí dosud dlouholetá volička ODS.
PSALI JSME: Průzkumy hovoří jasně: Paroubek a pak dlouho nic
Sladký život jako řečtí důchodci má v Evropě málokdo
A na co důchodci nejvíce slyší? Podle Vidovičové jsou to sociálně ekonomická témata jako důchodový systém a zdravotnictví. Köppl ale upozorňuje na to, že ne všichni důchodci se potýkají s nedostatkem peněz. "A je jasné, že na seniora, který je finančně saturovaný, tedy jehož příjmy kryjí jeho potřeby, platí jiná argumentace než na chudého."
Podle marketingového specialisty hledají důchodci v předvolební kampani argumenty pro utvrzení svého dlouholetého názoru, spíše než důvody, proč ho případně změnit. "Nejvíce na ně tedy působí ‚utvrzovače‘ informací, tedy venkovní reklama, tištěná inzerce a samozřejmě letáky," míní Köppl a důchodkyně Milena mu dává za pravdu. Na předvolební mítinky nechodí, zato pečlivě pročítá letáčky, co ráno najde v poštovní schránce. "Ale Paroubka rovnou vyhazuju," tvrdí fanynka pravice.
Podle Vidovičové dělají pravicové strany chybu v tom, že témata, která mají potenciál oslovit starší generaci, dostatečně nekonkretizují. "Pravicová kampaň je zaměřená na mnohem obecnější věci, zatímco ta levicová pracuje s konkrétními sliby směřovanými na nižší sociálně ekonomické vrstvy," všímá si socioložka.
Předvolební sliby sociální demokracie však nechávají část penzistů imunní. Například slibované zrušení zdravotnických poplatků není podle důchodkyně Mileny dobrý nápad. "Mně ty poplatky nevadí, vždyť ta lékařská péče stojí ve skutečnosti strašné peníze!" A co vidina třináctého důchodu? "Těch pár stovek mi stejně nepomůže," mávne odmítavě rukou. K extra 2400 korunám pro důchodce ročně je skeptická i komunistická volička Božena. "Když je stát v takovém stavu, v jakém je, tak nemůžeme chtít třinácté důchody," odmítá návrh ČSSD.
Foto: ČTK, Karel Šanda