Jak začlenit uprchlíky? Budou poznávat demokracii a češtinu

Domácí
20. 11. 2015 14:48
Ministři schválili integrační plán pro válečné uprchlíky.
Ministři schválili integrační plán pro válečné uprchlíky.

Vláda schválila nový Státní integrační plán (SIP), který počítá i s pomocí válečným uprchlíkům. Oznámil to na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Program zahrnuje výuku češtiny, seznamování s kulturou a demokracií nebo pomoc s bydlením. Plán předložilo ministerstvo vnitra. V návrhu uvedlo, že příští rok se v rámci SIP utratí na dvě stě milionů korun, z nichž větší část půjde z peněz Evropské unie.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"Vláda schválila pravidla pomoci válečným uprchlíkům. Státní integrační program jim zajistí výuku češtiny, vzdělání dětí i pomoc s bydlením," napsal ve svém tweetu Sobotka. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dodal, že na návrh lidovců bude výuka zaměřená i na kulturu a demokracii.

Státní integrační program má dle ministerstva usnadnit proces začlenění osob s mezinárodní ochranou v České republice. Kromě výuky českého jazyka se zaměří na pomoc při vstupu na trh práce, v oblasti bydlení, vzdělávání dětí a rekvalifikací.

Integrace má mít podle vnitra dvě základní fáze. První je pobyt v integračních azylových střediscích po dobu většinou dvanácti a maximálně osmnácti měsíců s intenzivní výukou českého jazyka a s přípravou na budoucí život v Česku. Druhou fází je samotná integrace v obcích zajišťovaná generálním poskytovatelem integračních služeb s využitím nabídek zaměstnání a bydlení od zaměstnavatelů, obcí, církví, občanů, nestátních neziskových organizací a dalších subjektů.

Materiál navrhuje, aby se pro rok 2016 generálním poskytovatelem integračních služeb stala Charita ČR. Smlouva s ní by i z časových důvodů měla být uzavřena bez výběrového řízení. Na novou víceletou smlouvu na období od začátku roku 2017 chce ministerstvo vypsat řádné výběrové řízení.

Ministerstvo vnitra počítá s náklady na zajištění integrace pro rok 2016 ve výši dvou set milionů korun. Ze státního rozpočtu má jít 73 milionů, 127 milionů pak z unijních zdrojů jako příspěvek za přesídlené a relokované osoby.

Součástí plánu je také udělení mezinárodní ochrany asi dvěma tisícům cizinců. Letos by jich mělo být asi čtyřikrát méně. Mezinárodní ochrana zahrnuje azyl i poskytnutí dočasného útočiště. V letošním roce do konce října podle statistik vnitra azyl dostalo 52 a dočasnou doplňkovou ochranu 344 cizinců. Loni ČR udělila 82 azylů a 294 lidem doplňkovou ochranu. V minulém roce Česko dostalo 1156 žádostí o udělení ochrany, letos od ledna do října 1245. Nejvíc žadatelů bylo v roce 2001, a to 18 094.

Česko se letos zavázalo, že dobrovolně přijme čtyři sta uprchlíků ze zemí mimo Evropskou unii a 1100 lidí v rámci relokací z Itálie a Řecka. Na základě evropského rozhodnutí pak Praha musí přijmout dalších 1591 migrantů. Asi stovku uprchlíků přijme ČR už letos, kolem stovky přesídlených a 1749 relokovaných osob pak v roce 2017.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ