V Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku a sousední německé obci Deutschneudorf v Krušných horách vypukla nová vlna jantarové horečky. Vyvolalo ji tvrzení deutschneudorfského starosty Heinze-Petera Hausteina, že jeden z hledačů pokladů našel asi sto metrů od hranice část slavné Jantarové komnaty. Češi jsou však přesvědčeni, že komnata je ukryta v Čechách.
Jediné, co na místě údajného nálezu části komnaty lze najít, je jáma ohraničená páskou. Přístroje tam prý v hloubce asi 20 metrů zaznamenaly kov, údajně dvě tuny zlata nebo stříbra. Jáma v těsném sousedství Hausteinovy firmy již na místo přilákala stovky zvědavců a mnoho novinářů.
"Nález chceme vykopat v březnu," řekl starosta, který nepochybuje o tom, že pod zemí se ukrývá poklad. Dodal, že všechna potřebná povolení jsou už zajištěná. Místo údajně bude střežit policie, aby poklad nikdo neukradl. Podle Hausteina vyzvednutí pokladu zaplatí Němci, deset procent z nálezu připadne obci. Za peníze chce Deutschneudorf zvelebit, ale i vybudovat muzeum, které by nález připomínalo.
Češi sázejí na štolu
Podle příběhů, o které se hledači pokladů opírají, zde na konci války zastavil vlak, ze kterého pak vojáci nosili do místních štol neznámé bedny. V minulosti zde vedla trať, po které přijel vlak s údajným pokladem.
Češi při hledání Jantarové komnaty sázejí na Mikulášskou štolu, která se nachází zhruba 200 metrů od nejnovějšího místa údajného nálezu. Vede pod kopec, ve kterém se od patnáctého století těžilo stříbro, měď i zlato. Kopec je údajně protkán rozsáhlým systémech chodeb starých i několik set let.
Jantarovou komnatu v roce 1716 daroval ruskému carovi Petru I. pruský panovník Bedřich Vilém. V roce 1941 ji Němci demontovali a až do jara 1945 byla v Kaliningradu. Někteří vědci se domnívají, že komnatu zničila sovětská vojska během války nebo že jsou skvosty stále zasypány v ruinách sklepení místního zámku, kde byly uloženy.
Foto: ČTK