Jdi do Prčic... nebo do Prčice! Jak vznikl slavný pochod?

Domácí
23. 2. 2017 05:45
Pochod Praha-Prčice.
Pochod Praha-Prčice.

Co bylo dřív, pochod do Praha-Prčice, nebo okřídlený obrat "jdi do Prčic"? Vypátrali jsme pamětníka, který zvídavou otázku dokázal zodpovědět, a to přímo z první ruky. Pan Stanislav Rataj, dnes důchodce, dříve průvodčí či vlakvedoucí, totiž legendární pochod spolu s kamarády zakládal. V letošním roce se jejich "klukovský" nápad dočká už dvaapadesátého ročníku.

V knize Dálkové pochody, naše láska píše Jan Zajíček, že to celé začalo zhruba takto: jednoho dne se sešli Jiří Dvořák a inženýr Karel Kulle a lámali si hlavu, kam jen vést dálkový pochod z Prahy. Dumali tak dlouho, až na scénu přišla paní Běla, která rozhněvaně pravila: "Běžte s tím už do Prčic!" A pochod byl na světě. To je pravda?

STANISLAV RATAJ: To překroutili neskutečně, není to pravda vůbec. Todlencto když on napsal, tak já jsem tenkrát za ním dojel a povídám, Jendo, co jsi to tam napsal?! On se tomu jenom smál. Prostě výmysl.

Pojďme si tedy říct, jak to bylo doopravdy. Již zmíněný Dvořák a Kulle organizovali "dlouhý pochod" z Karlových Varů do Prahy, to bylo ale moc daleko, a navíc se šlo v noci. Nicméně odvážlivci se našli a ten, kdo trasu ušel jako první, jste byl vy. To už je pravda?

STANISLAV RATAJ: Jojo, v lednu 1966 za mnou přijeli Karel Kulle a Jiří Dvořák a dohodli jsme se, že zajistíme nový cíl. Den předtím jsme ještě s jedním kolegou označili posledních 15 km trasy bílou stužkou, no a hned ráno jsme vstávali. Bylo ošklivě, ale nedalo se nic nedělat, tak jsme šli. No tak takhle začal ten pochod.

Trasa se hned zkrátila ze 130 kilometrů na příjemnějších 70. V dubnu 1966 se tak uskutečnil první pochod Praha-Prčice, a protože byl Jiří Dvořák redaktorem časopisu Turista, přišlo 469 pochodníků. Pardon, prčičanů. Tak si totiž účastníci říkají. Kam se za padesát let vývoje pochod posunul? Líbí se ještě zakladateli? Více v reportáži.

Reportáž: 

Autor: - red -Foto: ČTK/AP , Veis David

Další čtení

Ilustrační foto

Na středních školách začaly testem z matematiky státní maturity

Domácí
2. 5. 2025
Partyzánská obec Javoříčko, 9. dubna 1975. Stejný osud jako Lidice potkal na samém konci války, 5. května 1945, obec Javoříčko na Olomoucku. Na snímku jsou děti z místní mateřské školy u památníku obětí.

Masakr v Javoříčku. Nacisté se pomstili pancerfausty, granáty a ohněm

Domácí
2. 5. 2025

Plzeň vzpomíná na osvobození Američany. Na oslavy přijede i král

Domácí
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ