Špionáž
Je to konspirace, říká sestra Čecha zatčeného v Zambii
08.11.2011 11:08 Původní zpráva
Tentokrát nejde o film, i když takový "scénář" by byl příběhu o nespravedlivém obvinění mladé Nicole Kidmanové z pašování drog silným konkurentem. Trojici českých občanů, kteří byli v Zambii na týdenním výletě, zatkla policie při fotografování starého letadla nedaleko vojenských kasáren. Lavina následujících konspirací tamní policie dostala turisty před soud a obžalovaným ze špionáže hrozí až 25 let vězení. Co na to jejich rodina?
"Jsem vyděšená," popisuje pocity z absurdní situace Alena Bryanová - sestra Michala Vebra (45), jednoho z trojice obviněných. Ten byl s kolegy Jiřím Cetlem (45) a Janem Coufalem (36) pod záštitou společnosti A & A Export, specializující se na montáže výstavních prostor, na služební cestě v Jihoafrické republice. Tato služebka nebyla jejich první, avšak určitě osudná.
"Když skončí s nějakou stavbou dříve, ve zbylém čase obvykle cestují a navštěvují okolní země," vysvětluje podstatu Michalova pobytu v Zambii jeho sestra. Skupinka tvořená svářeči, techniky a řemeslníky fotografovala na výletě v hlavním městě Lusace jako většina turistů zajímavé objekty. Osudné se jim však stalo pořizování snímků dvou zastaralých letadel před vchodem na leteckou základnu v centru města. Touto činností se zdáli podezřelí vojenské policii, která jim 12. září hned na místě vzala fotoaparáty a pasy. O dva dny později muži dobrovolně přišli na policii s cílem vysvětlit jim nedorozumění a požádat o vrácení dokladů. "Kdyby byli skutečnými špiony, tak by přece nešli sami od sebe na policii," pohoršuje se nad nesmyslným obviněním paní Bryanová.
Po příjezdu na policejní stanici byli čeští pracovníci zatčeni a obviněni ze špionáže na základě toho, že si údajně pořídili náčrtky vstupů do kasáren a na vojenskou základnu. Za usvědčující policie považovala čtyři snímky, které našla v jejich fotoaparátech. Na jednom snímku byla zachycena výše zmíněná letadla, na druhém byla tabule se zákazem vstupu, umístěná u veřejné silnice před kasárnami. Třetí fotografie zobrazovala sochy buvolů před kasárnami a na čtvrté byl zase vidět vstup do prezidentského paláce.
Vebrova sestra celou situaci komentuje, že je přece normální vyfotit si prezidentský palác, když patří k nejvýznamnějším dominantám města. Také zdůvodňuje i snímek se "stopkou" před vojenskými kasárnami a vysvětluje, že v pozadí je les a oni o žádném střeženém objektu ve tmě nevěděli. "Celé mi to připadá jako nějaká konspirace. U soudu se oháněli mapou, kterou u nich našli, a tvrdili, jak si připravovali špionážní plánky. Ale to byla prostě jen vytisknutá mapa z Googlu, aby se v tom městě neztratili," konstatuje.
Uvězněným hrozí i nákaza HIV
Rodiny obviněných začaly ihned jednat. V dopise adresovaném zambijskému prezidentovi Satu upozorňovaly, že Češi strávili v policejní vazbě sedm dní. Bylo tak prý porušeno právo na spravedlivý proces, neboť ve vazbě můžete přímo strávit maximálně 48 hodin. Navíc aktivisté pro lidská práva již delší dobu upozorňují na nelidské podmínky zambijských vězení.
Zadržení našinci informace o poměrech ve vězení potvrdili: "Vím jen, že věznice byly hrozně plné a bylo tam tak málo místa, že museli spát opření o zeď vlastně vsedě, žádný luxus. Také tam tekla voda pouze jednou za den čili každý si ji musel nabrat do nějakého kbelíku a s ní si vystačit na pití, mytí i vykonávání potřeby. Jídlo dostávali jen jednou denně - nějakou kukuřičnou kaši. O stravu ostatních vězňů se tam starají příbuzní. Jim nosil jídlo český konzul ze Zimbabwe, protože v Zambii velvyslanectví není," prozrazuje Alena informace získané od bratra.
Bryanová také upozorňuje na hroznou hygienu a špatnou zdravotní péči, která zvyšuje riziko nákazy HIV, syfilidou nebo tuberkulózou. "Já vlastně ani nevím, jestli je toto z vězení to nejhorší, on nám možná ani schválně neřekl všechno. Asi nás nechce ještě více strašit, vždyť i tak jsme už vyděšení k smrti," říká sestra muže, o jehož život má obavy ona i jeho patnáctiletý syn.
Rodiny věří ve šťastný konec
Česká trojice má nejlepšího právníka, jakého se rodinám podařilo sehnat. Podle Bryanové je zázrak už jen to, že se advokátovi Kelwinovi Bwalyaovi při takovém závažném obvinění vůbec podařilo Čechy dostat z vazby na kauci. Ta byla vyměřena na 10 milionů kwacha (36 tisíc korun) na hlavu, kterou za ně po týdnu v nelidských podmínkách v africké věznici složil český velvyslanec ze Zimbabwe Luděk Záhraníček. Obvinění museli soudu odevzdat pasy, sehnat dva zambijské ručitele a v následujícím období jsou povinni hlásit se každý týden na hlavní policejní stanici v Lusace. V současnosti jsou ubytováni v nemovitosti budoucího honorárního konzula, což však představuje jen nepatrný krůček ke svobodě.
Obvinění dosud staženo nebylo a celý případ bude řešit nejvyšší soud. Rodina však možnost, že by řízení prohráli, nepřipouští. "Uděláme vše pro to, abychom je z toho dostali." Pomoc nabídl i jejich zaměstnavatel. Nizozemská společnost zaplatila přesun osobních věcí zadržených z JAR do Čech a navrhli i finanční podporu, kterou podle slov Bryanové zatím nevyužili.
Rodiny obviněných skutečně nezahálejí a dělají vše pro to, aby svým blízkým pomohly. Neustále komunikují prostřednictvím e-mailu, vyměňují si informace a společně rozhodují o dalších krocích. Blízká přítelkyně jednoho z trojice zadržených organizuje petici k jejich propuštění. "Jak se tak teď na to dívám, máme 1080 podpisů," informuje. Kauza se však podle české diplomacie od počátku jeví jako manipulativní. Zda se tento příběh skončí happyendem podobně jako Bangkok Hilton, se teprve uvidí. Soudní přelíčení, ve kterém se rozhodne, jestli Čechy pustí domů, nebo stráví 25 let ve vězení, je plánováno na středu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.