Je vám zle po léku? <span>Nahlaste to on-line,</span> vyzývá ústav

Domácí
16. 2. 2010 18:00
Nežádoucí účinky léků mohou nově hlásit i sami pacienti.
Nežádoucí účinky léků mohou nově hlásit i sami pacienti.

Krabičky léků.Hlaste nám všechny problémy s užíváním léků, vyzývá pacienty Státní ústav pro kontrolu léčiv. Lékaři, kteří mají o nežádoucích účincích léků informovat, to prý totiž nedělají, alespoň ne dostatečně. Za celý rok nahlásili jen 1436 případů. Mapování vedlejších účinků pilulek přitom pomáhá zabránit tragédiím.

Hlášení nežádoucích účinků léků je důležité. Ukazuje to případ osmasedmdesátiletého Vratislava Kováče z Olomoucka. Po mrtvici dostal od lékaře směs několika silných léků, z nichž jeden ho nakonec málem zabil. Vyvolal tak silné průjmy a horečky, že se muž po týdnu ocitl znovu v nemocnici. Málem zemřel na vyčerpání organismu. "Jakmile doktoři lék vysadili, ulevilo se mu," popisuje Kováčova manželka nežádoucí účinek léku Apo-tic.

ČTĚTE DÁLE:  Citlivá data budou na internetu, plánuje Jurásková
                         Které léky nejvíc polykáme? Na rýmu, žaludek, tlak a nervy

Nežádoucí účinky léků mohou nově hlásit i sami pacienti.Lékaři ale hlášení podceňují. Alespoň podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv. "Přestože jim tuto povinnost ukládá zákon o léčivech, často to nedělají. Zřejmě to chápou jako administrativní práci navíc," říká Jana Malá z kontrolní instituce.

Mapování vedlejších účinků přitom podle ní pomáhá zachraňovat životy. "V šedesátých letech se například nevědělo, že lék Talidomid (například na lepru) nesmějí užívat těhotné ženy. Lékaři ho předepisovali při ranních nevolnostech v těhotenství. Na počátku šedesátých let se tak v Evropě narodilo kolem dvanácti tisíc dětí s těžkými defekty končetin a vnitřními postiženími," popisuje Malá.

PSALI JSME:  Janotův balíček měl léky zlevnit. Pacienti ale platí víc
                      Regulační poplatky nezabraly. Proléčí se daleko víc

Podobných případů už se v historii podařilo zaznamenat hned několik. U všech následovala buď změna dávkování léku, nebo omezení na určité skupiny pacientů. Ve vzácných případech se lék úplně stáhl z trhu.

Dnes by měli pomoci odhalit problémy i sami pacienti. Státní ústav pro kontrolu léčiv zpřístupnil na svém webu formulář, kam lidé mohou své vedlejší příznaky zapsat. "Vždy ale musejí uvést nejen jeden lék, o kterém si myslí, že problémy způsobil, ale všechny léky. Včetně těch volně prodejných," upozorňuje mluvčí ústavu Veronika Petláková. Česko má být čtvrtou zemí v Evropě, která internetové hlášení pacientů zavádí.

Pozná pacient, co je nemoc a co vedlejší účinek?

Lékaři ale nad projektem kroutí hlavou. "Představte si pacienta s cukrovkou a nemocným srdcem, který užívá deset léků. Jak ten člověk zjistí, že ten příznak, který se u něj projevil, vyvolává některý z jeho léků a ne jeho nemoc? A jak zjistí, který z těch deseti léků to je?" zpochybňuje účinnost internetových hlášení pacientů mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. Pacienti by měli - stejně jako doposud -, konzultovat své problémy s lékařem. Psaní na web jim podle Sojky nikterak nepomůže.

Pokud jde o množství hlášení, lékaři prý svou povinnost plní. Hlásí ale jen problémy nové a nebezpečné. "Při stovkách pacientů, které má každý lékař na starosti, nemohou informovat o každém nechutenství," vysvětluje Sojka.

Nežádoucí účinky léků v praxi

Nejvíce pozornosti vzbudily v posledních týdnech nežádoucí účinky vakcíny Pandremix proti pandemické chřipce A/H1N1. Očkování bylo zahájeno koncem listopadu a do ledna tohoto roku bylo aplikováno 57 074 dávek. Státní ústav pro kontrolu léčiv za tu dobu obdržel 153 hlášení o nežádoucích účincích (46 závažných a 107 nezávažných). Nejčastěji to byl syndrom připomínající chřipku, alergická reakce či dušnost. Nejvíce nežádoucích účinků léků hlásí plicní lékaři, obvodní lékaři a kožaři.

 

Celkem bylo v Česku za rok 2009 nahlášeno 1436 nežádoucích účinků. V Belgii to bylo 716 hlášení, ve Finsku 1550 hlášení, v Rakousku 3325, v Dánsku 4705 a v Itálii 14584 hlášení.

 

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ubylo hlášení lékařů o nežádoucích účincích po roce 1989. Tedy v okamžiku, kdy se na lékaře překlopila řada administrativních povinností. Počet registrovaných a používaných medikamentů se v Česku naopak zvedl - na českém trhu působí okolo osmi tisíc léčivých přípravků.

Foto: Tomáš Nosil, Jan Zatorsky

Autor: ver

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ