Každý pátý člověk, který užívá víc než dva léky, si jejich kombinací může i uškodit. Mnozí z těchto pacientů přitom o problému vůbec nevědí, protože si nenechávají kompletní seznam medikamentů prověřit lékařem či lékárníkem. Brzy si ale lidé budou moci ověřit bezpečnost léků sami, na internetu.
"S lékárnickou komorou připravujeme internetové stránky, kam budou moci lidé zadat své předepsané i volně prodejné léky, a systém jim sdělí, nakolik je jejich kombinace riziková," popisuje Josef Suchopár ze společnosti Infopharm, který se bezpečnosti užívání léků dlouhodobě věnuje. Stránky by se měly rozjet do několika měsíců.
Lékařům nevěříme
Ověřit si, zda nekombinuji nevhodně léky, mohou lidé už dnes: v lékárně nebo u lékaře. Vždy ale musí pacient ohlásit veškeré medikamenty, které užívá. "Pacienti někdy praktickému lékaři nevěří, chodí ke specialistům, od nichž dostávají další léky, a před praktikem to tají," říká šéf sdružení pediatrů Pavel Neugebauer.
Podobnou zkušenost má i předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. "Je běžné, že nedostávám zprávy od ostatních lékařů, ačkoli bych je měl podle zákona mít," potvrzuje.
Problém statisíců lidí
O tom, kolik lidí užívá potenciálně nebezpečné kombinace léků, dnes nemá nikdo přehled. Jiří Vlček z královéhradecké farmaceutické fakulty odhaduje, že problém může mít každý pátý pacient, který užívá víc než dva léky. U osmi tisíc léků, které se v Česku prodávají, totiž existuje asi dvacet tisíc interakcí.
Jeho názor podporují studie. Například v roce 2007 při analýze 1594 receptů vybrané lékárny našli téměř u každého desátého rizikovou kombinaci léků. "Toto číslo ale bude podhodnoceno, protože si příslušní pacienti mohli nosit léky i z jiných lékáren," upozorňuje docent Vlček.
O tom, kolik lidí špatně kombinované léky poškodí nebo zabijí, neexistuje v Česku přehled. Jedna britská studie ale odhadla počet zemřelých na 1,6 až 2,9 procenta. Náklady na léčení nežádoucích účinků podle amerického výzkumu převyšují výdaje na léčbu cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění.
Deset léků na důchodce
Platí přitom, že čím víc léků, tím větší riziko. "Podle našich studií mají lidé, kteří užívají deset léků, třicetiprocentní šanci, že mezi nimi existuje závažná interakce," odhaduje Suchopár. Deset je přitom průměrný počet medikamentů v lékárničce českého seniora.
Jak předejít rizikovým interakcím |
1. Nebojácný pacient Pomoci může i to, když farmaceut blíže spolupracuje s lékařem: pacient si totiž z lékárny často odnáší i volně prodejná léčiva. V Holandsku například spolupracující lékárník konzultuje podávané léky v ordinaci lékaře. 3. Aktivita pojišťoven |
Foto: profimedia.cz, ČTK, Tomáš Nosil, Jan Schejbal