Náklady státu na jednoho nezaměstnaného rostou. Průměrně se vyšplhají až na 207 238 korun ročně. Ve své nové publikaci to zveřejnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí (VÚPSV). Výdaje na jednoho člověka bez práce tak pro stát rostou.
"Na těchto nákladech se z velké míry podílejí nevybrané daně (cca 44 procent) a náklady na všechny sociální dávky (cca 35 procent)," konstatují autoři publikace Odhad nákladů veřejných rozpočtů na jednoho nezaměstnaného Robert Jahoda a Jana Godarová. Odhad se opírá o údaje na státní politiku nezaměstnanosti, státní sociální podporu a další faktory za rok 2014.
Není to zdaleka první propočet, který se v souvislosti s náklady na nezaměstnané objevil. Například v roce 2005 ho odhadlo ministerstvo průmyslu a obchodu na 171 324 korun. Společnost Elbona je pro ministerstvo práce a sociálních věcí v tom samém roce odhadla na 118,3 tisíce.
Podle propočtu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) za rok 2009 činily náklady při pěti měsících nezaměstnanosti 120 538 korun a při jedenácti měsících 254 194 korun. Odbory tenkrát vycházely ze ztráty, kterou veřejné rozpočty utrpí u člověka, jenž měl před svým nástupem na Úřad práce průměrnou mzdu.
Jan Čadil z Unicorn College propočítal v roce 2011 náklady na průměrného nezaměstnaného člověka na 109 615 korun. Podle autorů publikace z VÚPSV je rozdíl mezi jejich a ostatními propočty způsobený jednak vlivem inflace a cenového růstu, jednak tím, že použili širší okruh nákladů, než tomu bylo u jiných studií.