V pardubické nemocnici byl dnes otevřen v pořadí jedenáctý babybox. Podle zakladatele českých schránek pro děti Ludvíka Hesse není na ideálním místě a navíc se téměř nepodařilo sehnat finance na jeho zprovoznění.
Nejhůře umístěný babybox ze všech. I takový přívlastek bude mít nově zprovozněná schránka pro novorozence v Pardubicích. "Ženy k němu musí projít celým areálem nemocnice," řekl Hess. O anonymitu rodiček se však přesto nebojí, přestože právě na ní je celý systém dětských schránek založen.
FOTOGALERIE ZDE
Paradoxů je kolem pardubického babyboxu více. Jedním ze sponzorů zdejší schránky byla i anglická firma. Přitom ve Velké Británii jsou jako v jediné evropské zemi babyboxy protizákonné.
Spuštění pardubického babyboxu navíc provázel i nezájem sponzorů. "V regionu jsem oslovil přes dvě stě firem, ale jen tři odpověděly kladně," stěžoval si Hess. Komunikace sdružení Statim s pardubickou nemocnicí trvala zhruba tři měsíce. Zastupující ředitelka Ivana Urešová je za otevření babyboxu ráda. "Existuje tolik důvodů k otevření schránky, kolik je odložených dětí," řekla.
V České republice do dnešního dne fungovalo deset úložných schránek pro děti. Stejný počet má jejich zřizovatel v plánu ještě otevřít.
Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný tak, aby nebyla odhalena totožnost matky. Ve chvíli, kdy je dítě do inkubátoru vloženo, zapne se ventilace, vyhřívání a alarm, který upozorní zdravotnický personál. Zprovoznění jednoho babyboxu vyjde na 250 tisíc korun.
První babybox byl nainstalován 1. června 2005 v pražském GynCentru v Hloubětíně. Pražská schránka zachránila za dobu provozu již osm miminek. Poté následovaly další babyboxy v Brně, Pelhřimově, Kadani nebo Olomouci. Zvonek u těchto zařízení přivolal lékařskou pohotovost celkem dvanáctkrát. Další schránka by měla být otevřena koncem srpna v Kladně.
Foto: Klára Bílá