Jednání o radaru zastínil spor o účast novinářů
13.09.2007 16:15 Původní zpráva
Začátek dosud největšího jednání o radaru na úrovni obcí poznamenal spor o účast novinářů. Rozruch způsobila zpráva, že jednání asi šesti desítek starostů se zástupci ministerstva obrany - včetně ministryně Vlasty Parkanové - by se mělo odehrát s vyloučením veřejnosti.
Pozvání na setkání, které svolal do Strašic na Rokycansku místní starosta Jiří Hahner, dostaly všechny obce v širším pásmu okolo vojenského prostoru. Tedy včetně třicítky starostů z nedávno založené Ligy starostů, která nesouhlasí s umístěním amerického radaru v ČR.
Na účastníky akce - jak už patří ke koloritu jednání o radaru - čekali odpůrci americké přítomnosti v Brdech s transparenty a píšťalkami. Novináři nejdříve nebyli do místnosti vpuštěni. Předstoupil před ně mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek a sdělil jim, že zákaz vstupu pro média není z příkazu ministerstva obrany. "Nejsme organizátoři. Je to na přání starosty Strašic Hahnera." Ten však tuto informaci popřel.
Na otázku, proč nesmějí novináři na zasedání, odpověděla ministryně Parkanová stručně. "Jakmile přijdou kamery, začnou se všichni chovat jinak. Já chci, aby ta diskuse byla bez emocí," řekla. Na závěr ještě dodala, že starostové se mohou před novináři předvádět až po zasedání.
Parkanová nicméně popřela, že by zákaz vstupu pro novináře byl její nápad. „Já jsem byla pozvána a nejsem organizátorem," řekla Parkanová.
Fotografové, kameramani a redaktoři ze všech druhů médií tak zůstali bezmocně stát před budovou. "Sami si tak škodí, chtějí, aby se o radaru mluvilo dobře, ale takhle to pro ně vyzní negativně," glosoval situaci jeden z přítomných novinářů. Ostatní marně argumentovali pozvánkou na akci, na které bylo uvedeno, že jednání bude za účasti zástupců tisku. "Nikde ale není napsáno, že budete vpuštěni dovnitř," zněla nekompromisní odpověď urostlého zaměstnance soukromé bezpečnostní služby.
Po půlhodině uzavřeného jednání opustilo dvacet z padesáti přítomných starostů sál. "Požádali jsme, aby mohli být přítomni zástupci tisku. O našem návrhu se ale ani nehlasovalo," řekl jeden z rebelů, starosta Příbrami a poslanec za ČSSD Josef Řihák.
Organizátoři setkání poté rezignovali a rozhodli, že jednání bude po promítnutí informačního filmu veřejné.
"Myslím si, že demonstrativní odchod starostů byla politická akce," komentovala situaci po příchodu novinářů Parkanová.
Poté pokračovali odborníci z ministerstva ve vysvětlování funkce radaru a rizik spojených s jeho provozem. Během svého vystoupení popřeli, že by radar mohl mít nějaký vliv na zdraví obyvatel v jeho okolí. Také rizika spojená s výstavbou americké základny nepovažují za vážná.
Starostové: žádné nové informace
Zástupci obcí hodnotili zveřejněné informace jako známé. Vystoupení tří expertů na zbraně hromadného ničení, raketové systémy a účinky mikrovlnného záření na organizmus byla podle nich výrazně odborná. Většina z 30 starostů a místostarostů z Podbrdska uvedla, že jim tyto informace příliš nepomohly. Čekali hlavně na diskusi s ministryní obrany Vlastou Parkanovou. Ta slíbila starostům další studie, které budou následovat po první předběžné studii zdravotních dopadů působení radaru zpracované ministerstvem zhruba před měsícem.
"Nic jsem se tu nedozvěděl, bylo to hodně obecné. Svým lidem nemůžu říci nic, než co už si přečetli v tisku," řekl starosta Těškova Pavel Veverka. Zajímalo by ho, jaké podmínky zatím český stát vyjednal a jaký statut budou mít američtí vojáci na českém území.
"Jsem rád, že po hysterickém výstupu pana starosty Řiháka (Příbram) měla debata rozumný ráz," uvedl starosta Hořovic Luboš Čížek. Podle něj však takové debaty měly probíhat už v dubnu, aby se zabránilo teatrálním vystoupením. Lidé podle Čížka požadují odborné informace, kterých dnes údajně zaznělo hodně. Podle starosty Skořic Miloslava Suchého nepřišli zástupci ministerstva s ničím novým, co by mohl předat svým lidem. Uvedené údaje si každý, kdo chce, může najít na internetu, řekl Suchý.
Obce se dále ptaly, zda stát zpracovával analýzu, jak radar ovlivní turismus, cenu nemovitostí a migraci obyvatelstva v oblasti Brd. Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka se i tyto otázky zohledňují. "Zpřístupňování oblasti obyvatelstvu bude nadále pokračovat. Jsou připraveny zóny, které budou dekontaminovány," uvedl Barták. Podle něj by mohl radar určitým způsobem oblast zatraktivnit. Většinu investic do něj by měly zajišťovat české firmy, což má přinést rozvoj podnikání.
Starostu Hrádku Jaroslava Perlíka zajímalo, jakými zákonnými prostředky může obec proti radaru vystupovat. "Neexistuje zákonný prostředek, který lze použít proti radaru nebo pro něj," uvedla Martina Děvěrová z ministerstva vnitra. Jednu z možností obcí vidí v tom, že budou vstupovat například do stavebních řízení. Podle Děvěrové je otázkou, zda například Liga starostů proti radaru reprezentuje skutečné názory obcí. Pokud starostové vstoupí svým podpisem do svazku nebo sdružení obcí pro či proti radaru, musí k tomu mít usnesení rady nebo zastupitelstva.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.