Jedy z Číny zamořují české řeky. Blíží se jejich zákaz

Domácí
15. 8. 2015 06:05
Odebírání vzorků u výpustě čističky: Greenpeace.
Odebírání vzorků u výpustě čističky: Greenpeace.

Oblečení světoznámých značek, které se prodávají i v českých obchodech, obsahují jedovaté látky. Neohrožují sice bezprostředně lidi, kteří si tričko nebo kalhoty obléknou, ale při praní se uvolňují do řek. Jedy pocházejí z asijských textilek, jejich dovoz do Evropy bude brzy zakázaný.

Člun na Labi u mostu.

V Evropě je výroba a používání nonylfenolethoxylátů (NPEs) zakázaná už více než deset let, protože prokazatelně škodí vodním organismům včetně ryb, narušuje jejich hormonální systém a způsobuje například to, že se rodí víc samiček na úkor samečků. Přesto se v evropských tocích tato toxická látka vyskytuje v poměrně značném množství.

Může za to oblečení, které se vyrábí ve fabrikách především v jihovýchodní Asii a Číně. Stačí pak prádlo, tričko nebo džíny hodit do pračky, NPEs se uvolní z tkaniny a putuje do řeky. Nezastaví ho ani čistírny odpadních vod, naopak ještě urychlí přeměnu této sloučeniny v jedovatou chemikálii.

Vzorky od českých čističek

Textilka v Číně.Na problém přítomnosti NPEs v českých řekách poprvé veřejně upozornili lidé z pražské pobočky mezinárodní organizace Greenpeace v roce 2010, kteří odebírali vzorky v okolí čistíren odpadních vod. Zároveň už v tehdy jako řešení navrhovali zákaz dovozu textilií s obsahem těchto látek.

Od české vody se pak po pěti letech dostaly NPEs až do Bruselu. Evropské země jednomyslně odhlasovaly zákaz dovozu NPEs v oblečení, protože - jak napsal The Guardian - to představuje "nepřiměřené riziko pro životní prostředí". Nejspíš už v září toto rozhodnutí potvrdí i Evropská komise, zákaz by pak měl vstoupit v platnost po pěti letech.

"Je to nepochybně krok správným směrem," řekl TÝDNU Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace. Organizace před čtyřmi lety nechala v akreditované laboratoři otestovat 141 kusů oblečení dvaceti světových výrobců takových značek, jako je Calvin Klein, Diesel, H&M, Zara, Marks & Spencer, Tommy Hilfiger, Gap, Esprit, Benetton, Levi's nebo Armani. Nonylfenolethoxyláty zjistila nezávislá laboratoř v bezmála devadesáti procentech oblečení všech testovaných značek.

Okolí textilní továrny v Číně.

Nike, Zara, ale i firma Blažek

Bez ohledu na zdlouhavý úřednický proces v Bruselu rozjeli Greenpeace kampaň Detox, jejímž cílem bylo přimět firmy k tomu, aby dobrovolně své oblečení do roku 2020 vyčistily. Nonylfenolethoxyláty přitom patří mezi snáze nahraditelné chemikálie. Jako první se k výzvě Greenpeace přihlásila Puma, pak Nike a Adidas. A následovaly další včetně největšího prodejce módního oblečení Zara nebo takových firem, jako je Levi's, Valentino, Victoria's Secret nebo H&M.

"Dosud se přihlásilo jedenatřicet firem," konstatoval Freidinger. Mezi nimi je i česká značka Blažek, u níž ve dvou ze čtyř zkoumaných vzorků testy prokázaly přítomnost nonylfenolethoxylátů.

"Se zástupci Greenpeace jsme se na společné schůzce domluvili na společných cílech, které znamenají zlepšení životního prostředí nás všech. Nastínili jsme jim i velmi podrobně způsob, kterým nyní postupujeme, abychom těchto společných cílů dosáhli, a to do roku 2019 - tedy dokonce v kratší době, než má za cíl Greenpeace," řekla před časem Lidovým novinám manažerka Lenka Štěpánová ze společnosti Blažek. Firma oznámila, že chce například spolupracovat pouze s dodavateli, kteří poskytují přesné informace o tom, jakým způsobem používají nebezpečné látky při výrobě.

Pozor na rakovinu

Výroba látek v čínské továrně.Největší škody ovšem nonylfenolethoxyláty způsobují v místech, kde se při výrobě textilu používají - v Číně a dalších zemích. Jelikož se pak oblečení prodává prakticky po celém světě, škodlivina se roznáší dál. Lidé z Greenpeace odebrali před pár lety vzorky "vyčištěné vody" z čističek v čínských městech Šao-sing a Lin-ťiang. Testy odhalily i další toxické chemikálie, které způsobují například rakovinu nebo ohrožují reprodukční systém. Některé z prokázaných látek mají navíc schopnost se v organismu kumulovat a ani po čase neztrácet nic ze svých "schopností".

"V žádné z továren, které jsme za posledních několik let navštívili, jsme nikdy předtím neviděli takovou míru znečištění. Vzorky odpadních vod odebrané na těchto místech vykazovaly jedny z nejhorších hodnot, s jakými jsme se za dobu naší kampaně vůbec setkali," řekl I-fang Li, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ve východní Asii.
Podle organizace zákaz NEPS nepovede jen k tomu, že budou české i evropské řeky čistší, ale zlepší se kvalita vody i pracovních podmínek ve všech zemích, které budou chtít své textilie do Evropské unie vyvážet.

Autor: Pavel BarochFoto: , Martin Bouda, Zbyšek Jakubowicz, Greenpeace/Lu Guang

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ