<span>Jihlavský donkichot</span> se oběsil na protest proti obchoďáku

Domácí
3. 1. 2009 09:00
Proti konzumu v nákupních centrech bojoval Jiří Simon celý život.
Proti konzumu v nákupních centrech bojoval Jiří Simon celý život.

Jiří Simon bojoval proti výstavbě City Parku neúspěšně.Boj proti výstavbě jihlavského obchodního centra představoval pro Jiřího Simona otázku života a smrti. A to doslova. S tím, že úřady vznik City Parku nakonec posvětily, se nikdy nesmířil. A na Nový rok se proto odhodlal k radikální formě protestu: oběsil se nad jedním ze vchodů do nákupního komplexu.

Sám se před lety pasoval na hlídacího psa demokracie. A svoji donkichotskou roli plnil svědomitě. Jiří Simon denně v diskuzích na internetových stránkách upozorňoval obyvatele Jihlavy na záležitosti, které zavánějí nezákonným jednáním.

"Ještě v polovině prosince podával podnět proti radnici. Nevnímali jsme jej ale jako potížistu, spíše jako člověka, který se rád angažuje," popisuje mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

ČTĚTE TAKÉ: Silvestrovský účet: rekordní počet požárů a pět mrtvých

Simon byl tehdy na policii podat trestní oznámení. Stěžoval si, že zastupitelstvo podivně hospodaří s městským majetkem. "Převádí jej na nové společnosti, o kterých nemám dostatek informací. Jako občan se cítím poškozen, protože jedna padesátitisícina patří i mně a s přístupem města nesouhlasím," uvedl například do policejního protokolu.

Neúspěšný životní boj

Proti konzumu v nákupních centrech bojoval Jiří Simon celý život.Podobných odkazů zbyla po Simonovi celá řada. V Jihlavě byl známý věčnou kontrolou pozadí ve věcech veřejného života. Bojoval zejména proti konzumu a nekalým praktikám na úřadech.

Největší boj svého života však padesátiletý aktivista prohrál. Tři roky se snažil zabránit tomu, aby v centru Jihlavy vzniklo nové obchodní centrum. Upozorňoval úřady na údajně nekalé účetnictví developerské společnosti PSJ Invest, protestoval proti velikosti centra a stěžoval si i na jeho umístění.

Investor totiž umístil do těsné blízkosti jeho domu ve Ztracené ulici. "Slyšel jsem o něm, nikdy jsme se ale neviděli. Nevím, o co mu šlo," tvrdí ředitel City Parku Pavel Helzl. Simon pak vedl několik sporů s úřady, pokaždé však neuspěšně. Na konci loňského října se tak brány City Parku otevřely prvním návštěvníkům.

"Přišel jsem o peníze, před nemovitostí mám skládku, jedno zásobovací auto za druhým, odporná rezonance atd. S City Parkem ve stávající podobě se nemůžu smířit," vyznal se v poslední den roku v textu, který umístil na internetu.

CELÝ DOPIS SI PŘEČTĚTE ZDE

Nadepsal jej Dopis na rozloučenou. Po jeho dopsání se totiž vydal k obchodnímu centru a spáchal zde sebevraždu. "Klidně si myslete, že jsem byl blázen. Já již dále nechci žít ve společnosti, kde se nemohu dovolat svých práv," píše Simon dále v dopise.

"Je to osobní lidská tragédie. Já jsem však s panem Simonem nikdy osobně nemluvil, ani jsem ho neznal. Více se k tomu nehodláme vyjadřovat," uvedl ředitel obchodního centra Pavel Henzl.

Foto: archiv Jihlavské listy, Jan Zatorsky

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ