Již devět českých měst se zapojilo do boje proti klimatu

Domácí
30. 8. 2017 16:50
Jednání členů Paktu starostů a primátorů v Bruselu.
Jednání členů Paktu starostů a primátorů v Bruselu.

Devět českých měst vstoupilo do prestižního klubu 6 681 světových měst a obcí, jejichž zástupci se zavázali podílet se na zmírňování negativních dopadů změn klimatu. K takzvanému Paktu starostů a primátorů pro klima a energii (Covenant of Mayors for Climate & Energy) se připojilo konkrétně Hlinsko, Jeseník, Liberec, Litoměřice, Lkáň, Mezilesí, Ostrava, Písek a Praha.

Města se stala součástí velmi početného klubu metropolí celého světa. "Pakt starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky už podepsali představitelé 6 681 evropských měst a obcí, a to od těch nejmenších obcí až po takové aglomerace, jako je Londýn, Paříž, Řím či Berlín," vysvětlil místostarosta Písku Josef Knot s tím, že celkem v těchto sídlech žije 235 287 224 lidí. Nejvíce měst a obcí je zastoupeno v Itálii, celkem 3 952, ve kterých žije 71 % celkové populace. Ne náhodou proto tento pakt označuje komisař Úřadu pro svaz starostů Miguel Arias Cañet za "nejrozsáhlejší světovou iniciativu v oblasti klimatu a energetiky měst a obcí".

Cíl je snížit škodlivé emise o 40 %

Celosvětové společenství městských sídel je klíčovým hráčem v boji proti negativním dopadům klimatických změn. "Většina evropských obyvatel žije a pracuje ve městech a spotřebovává přibližně osmdesát procent energie používané v EU. Není ostatně náhodou, že největší část signatářů pochází z členských zemí Evropské unie, kde k ochraně životního prostředí přistupujeme velmi citlivě, ale najdete tu obce a města například i z Jordánska, Kazachstánu či Nového Zélandu," uvedl Josef Knot, s tím že signatářská města se zavázala přijmout kroky, které by napomohly splnění cíle EU snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 %.

Členství v klubu umožňuje získat více peněz na rozvoj města

Jakkoli členství v tomto klubu měst a obcí, které dobrovolně přijaly závazek snižovat svůj vliv na klimatické změny, sebou nese řadu náročných požadavků, je podle Knota pro města nezbytné se přidat. "Plné členství bylo a nejspíše bude podmínkou financování projektů z programu HORIZON 2020 v sekci "Smart Cities and Communities - Lighthouse projects". Právě z tohoto evropského grantového titulu čerpáme nejvíce prostředků na projekty spojené s realizací konceptu Smart Písek," dodal s tím, že připojení se k iniciativě tak bude mít v dohledné době reálné důsledky na další zlepšování života obyvatelů města, protože bude moci čerpat další finanční prostředky.

Autor: - red -, Pavel ČernohorskýFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ