Jsou skutečně elektrikáři z ČEZ komanda v nebezpečí?
04.02.2010 13:30 Poznámka
Šéf ČEZ Martin Roman ve středu obšírně vysvětloval, proč musí být z elektrikářů odhalujících černé odběry dobře vycvičení profesionálové. Setkávají se prý s organizovaným zločinem.
Martin Roman zdůvodňoval jejich profivýcvik tím, že elektřinu kradou ve velkém i ozbrojené gangy. "Pracovníci ČEZ byli vystaveni desítkám fyzických napadení, napadení psem, řada napadení skončila dlouhodobou pracovní neschopností," zaznělo v Romanově obhajobě ČEZ komanda. Nabídl k tomu i akční ukázku, ve které na pracovníky oddělení netechnických ztrát (jak zní oficiální název komanda) skutečně někdo mířil zbraní.
ČTĚTE TAKÉ: Komado ČEZ politiky zaskočilo. Má ho řešit vláda
Při zákroku komanda ČEZ spáchal dlužník sebevraždu
Z videa je patrné, že pracovníkům energetické společnosti bezpochyby lidé vyhrožovali, dokonce na ně mířili zbraní. Nabízí se ale otázka: Proč vycvičení elektrikáři s lidmi, kteří porušili zákon, diskutovali místo toho, aby zavolali policii, která má strážit zákon?
Potřebné důkazy k tomu pracovníci ČEZ měli. Možná jim v takovém případě nestačily vědomosti ze speciálního kurzu, který elektrikáři podstoupili. Překonávali sice strach - sami stříleli, slaňovali, či zabíjeli slepici sekyrou -, jak postupovat podle zákona v krizové situaci, ovšem zjevně nepochopili. A nebo možná naopak - po speciálním výcviku se cítili být nepřemožitelní. "Nikdo z nich žádné přehnané sebevědomí nemá," odmítá Roman.
Šéf energetické společnosti své pracovníky hájí. Od loňského roku se prý změnila pravidla a policisty s sebou berou pravidelně. Jenže. Právník Jan Rytíř, který zastupuje 160 lidí nespokojených s praktikami ČEZ, toto tvrzení odmítá. "Mezi mými klienty není jediný případ, kdy by NTZ přijeli společně s policií. Asi ve dvou nebo ve třech případech naopak moji klienti sami policii volali. V jednom případě dokonce pracovníci NTZ utekli a policie je musela pronásledovat," tvrdí Rytíř v Hospodářských novinách.
Jaké jsou výsledky oddělení netechnických ztrát skupiny ČEZ |
Útvar netechnických ztrát ve skupině ČEZ funguje od roku 2005. Od té doby jeho kontroloři odhalili 15 000 krádeží a zákazníkům měli ušetřit více než 500 milionů korun. Loni kontroloři provedli 5497 kontrol, při kterých zjistili 3322 nelegálních odběrů a odhalili více než 80 pěstíren konopí. |
Foto: grafika Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.