Julínek chce uzákonit prodej léků přes internet

Domácí
30. 4. 2007 16:41
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoProdej léků přes internet umožňuje sice už zhruba rok vyhláška ministerstva zdravotnictví, kvůli právním nejasnostem ho ale zatím nabízí jen pár desítek ze zhruba 2200 českých lékáren. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) předloží ve středu vládě návrh novely zákona o léčivech. Chce upravit zásilkový výdej a v jeho rámci internetový prodej léků, které nejsou vázány na recept. Norma by měla platit od ledna 2008.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt řekl, že internetový prodej může mít jen takzvaná kamenná lékárna s povolením od Státního ústavu kontroly léčiv. Získá je v případě, že splní všechny hygienické předpisy a má i potřebné odborné zázemí. Na webových stránkách SÚKL si občané mohou ověřit, zda lékárna povolení má.

"Občan tak má záruku, že dostane kvalitní lék, nikoli padělek, jak se to stává u nabídek různých internetových prodejců," shrnul. Lékárna garantuje, že lék byl správně skladován. Přes internet si lidé mohou koupit volně prodejné léky, vitaminy a potravinové doplňky.

"Inspirovali jsme se německou legislativou, která je propracovaná," řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Lékárna s internetovým prodejem tedy bude muset také zajistit informační službu pro pacienta. Pokud by posílala léky i do zahraničí, musí zajistit poradenství i v cizím jazyce.

Chudoba uvedl, že vzhledem k rozmáhajícím se podvodům s léky a rostoucímu zneužívání léčivých přípravků chtějí lékárníci prosadit, aby se přes internet nesměly prodávat léky, z nichž se dají vyrábět drogy. Konkrétně jde o přípravky na chřipku s obsahem pseudoefedrinu, z něhož se vyrábí česká droga pervitin.

K internetovému prodeji běžných přípravků Chudoba uvedl, že podle jeho názoru to vždy bude jen doplňková služba. V Česku je hustá síť lékáren. Proto možnosti nákupu přes internet zřejmě využijí hlavně lidé zaneprázdnění, kteří nemají čas jít do lékárny, a také lidé s omezenou pohyblivostí a zdravotními problémy, které je drží doma.

Novela zákona o léčivech upravuje oblast humánních i veterinárních léčiv. Stanoví, co mají dělat úřady, aby léky byly bezpečné, byla dodržena patentová ochrana a nové léky se dostávaly na trh rychle. Řeší mimo jiné použití neregistrovaných léků v případě pandemie.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ