Svaz pacientů je připraven obrátit se kvůli případnému zavedení poplatků ve zdravotnictví na Ústavní soud. Podle jeho prvního viceprezidenta Josefa Mrázka je návrh, který připravil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), v rozporu s ústavou. Mrázek to řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Svaz by podle něj kvůli ústavní stížnosti mohl oslovit poslance či senátory, kteří by ji podali.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že chce zhruba za dva týdny představit komisi expertů a zástupců parlamentních stran, která by připravila reformu financování zdravotní péče. Pokud by se politici na změnách shodli, mohly by platit od roku 2010.
O komisi by měl jednat kabinet. Julínek uvedl, že již má hotový návrh textu vládního usnesení. "Máme vše připraveno a budeme to představovat veřejnosti," dodal.
Návrh ministerstva zdravotnictví počítá s tím, že za návštěvu u lékaře by lidé měli platit 30 korun, den v nemocnici, léčebně či lázních by přišel na 60 korun. Za pohotovost by se hradilo 90 korun. Ročně by doplatky na léky a poplatky neměly překročit 5000 korun. Pacienti by měli také vědět, na jakou péči budou mít nárok ze svého zdravotního pojištění. Měli by mít možnost se připojistit. Rovněž by měly být stanoveny maximální čekací lhůty na jednotlivé zákroky či vyšetření.
Podle ministra mají poplatky omezit plýtvání a nadužívání péče. Jeho náměstek Pavel Hroboň uvedl, že Češi v Evropě vedou v počtu návštěv u lékaře. Ročně k němu zajdou třináctkrát, což je dvojnásobek průměru EU. Pokud by se systém nezměnil, chybělo by ve zdravotnictví v roce 2015 podle Hroboně 30 miliard korun. Podle ministra je nutné vytvořit přesný plán jednotlivých opatření. "Plán o financování je možný jenom po široké politické shodě," uvedl Julínek. Chce proto svolat odborníky a zástupce stran k jednání u kulatého stolu.
Připravované poplatky by však podle Mrázka mohly být v rozporu s ústavou. "Když se podíváme na zákony o lidských právech, ústavu, Úmluvu o lidských právech, tak zjistíme, že ze všech těchto důvodů je toto (poplatky) nepřípustné," uvedl Mrázek. Dodal, že "rozhodně není pravda", že by se v ČR péče zneužívala vinou pacientů. Podotkl, že na vyšetření je posílá a léky jim předepisuje lékař.
Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath se domnívá, že pro sociálnědemokratické poslance a senátory by nebyl problém případnou ústavní stížnost podat. "Je to (návrh poplatků) dozajista podle mnohých expertů na ústavní právo v rozporu se současnou dikcí české ústavy," řekl Rath. I on ale dříve zavedení poplatků podporoval.
Podle Julínka autoři návrhu při jeho tvorbě brali na ústavu ohled. "My jsme to samozřejmě vážili a prověřovali, a proto je to napsáno tak, aby to v rozporu s ústavou nebylo," řekl ministr. Poplatky podle něj mají i "psychologickou" funkci. Lidé by si tak prý mohli uvědomit, že zdravotnictví není zdarma.
S tím souhlasí i známý chirurg Pavel Pafko a výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Podle Pafka čeští pacienti stále ještě jako by žili v socialismu a věří, že péče je zadarmo.
Vybírání třicetikorunového poplatku za návštěvu se brání i někteří lékaři. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by vybírali "euro stejně jako toaletářka na pařížském nádraží". Administrativa spojená s poplatkem by je navíc prý zatížila. "Pokud lékař má 45 pacientů denně a poplatku věnuje vždy jen dvě minuty, zabere mu to hodinu a půl, kterou by mohl věnovat pacientům," uvedl Kubek. Podle něj je podstatné, aby pacient věděl, na jakou péči bude mít z pojištění nárok. Na zbytek by se mohl připojistit.
Foto: Petra Mášová