Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek to má s reformou zdravotnictví těžké. Musí ji obhajovat na všech frontách, ale ani to nestačí. Studenti, akademici, odboráři, koaliční poslanci. Ti všichni chtějí tento týden hlasitě zopakovat, že nesouhlasí s navrhovanými změnami ve zdravotnictví.
Studenti Univerzity Karlovy v úterý pohřbí kvalitu českého zdravotnictví. S její rakví a peticí za zastavení změn ve fakultních nemocnicích se však nejdříve vydají k úřadu Tomáše Julínka. Nelíbí se jim, že ministr nechce dát vysokým školám v chystaných univerzitních nemocnicích většinový podíl akcií.
"Většinový vlastník by mohl v zájmu zisku omezovat kvalitu výuky. S menšinovým podílem to škola nebude moci zvrátit," opakuje mluvčí studentů Marek Hilšer argumenty, jimiž se změnám brání i rektoři. "Je to nesmysl, škola bude mít garance a právo vetovat například rušení pracovišť či majetkové změny," nesouhlasí Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.
Akciovky nechceme
Studentům by se nejvíce líbilo, aby nemocnice nebyly akciovými společnostmi - mohly by mít vlastní právní formu, která by škole garantovala dostatečné pravomoci. Tomu však chce Julínek zabránit za každou cenu. Z fakultních nemocnic chce udělat státní akciové společnosti už letos na podzim.
Akciové nemocnice a zdravotní pojišťovny se nelíbí ani odborářům, proto se ve středu sejdou před Strakovou akademií a připravují i další protesty. "Máme informace, že se zdravotnický odborový svaz chystá stávkovat," tvrdí šéf odborářů Milan Štěch. Konkrétní termín protestů odboráři dohodnou v úterý. "Nevylučuji, že budeme akci koordinovat se školskými odbory, které stávku naplánovaly na 9. června," sdělil serveru TÝDEN.CZ předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger.
ČTĚTE TAKÉ: Poplatky u lékaře odmítají i voliči ODS
Ve čtvrtek se opět sejde koaliční komise, která domlouvá úpravy poplatků u lékaře. Tentokrát už by měla mít k dispozici podrobná čísla o jejich dopadech na různé sociální skupiny. "Očekávám, že koaliční partneři po prostudování materiálů uznají, že poplatky jsou skvělé, a ustoupí od požadavků na změny," hýří optimismem poslanec ODS Boris Šťastný. Zástupci jeho strany za poplatky stojí, menší koaliční strany však na minulých jednáních vyhlásily, že je chtějí významně osekat (platit by se nemělo u praktiků, zubařů či gynekologů, osvobozeny by měly být děti do 18 let a také důchodci).
Ministerstvo už teď počítá s tím, že zruší poplatky pro děti do tří let. Ve hře je i možnost, že poplatky padnou úplně - Ústavní soud totiž ještě nerozhodl o tom, jestli nejsou v rozporu s Listinou základních práv a svobod.
Foto: Robert Sedmík