Lidé doplatí za léky v průměru o sto padesát korun ročně více než dosud. Ministerstvo zdravotnictví se svou analýzou hájí proti výrokům exministra Davida Ratha, který varoval, že po zavedení vyhlášky, jež mění úhrady od zdravotních pojišťoven, zaplatí důchodci a chroničtí pacienti s více chorobami až dva tisíce ročně navíc.
Lidé si více připlatí za léky na žaludeční vředy, pálení žáhy či nemoci srdce. Naopak zlevní medikamenty na zachování imunity po transplantaci či látky chránící cévy proti krevním sraženinám. Vyhláška, která ještě není definitivně schválena, by měla platit od prvního dubna. Podle ministerstva zdravotnictví při jejím sestavovaní vůbec poprvé probíhají analýzy o dopadu na jednotlivé skupiny pacientů. „Ministerstvo zdravotnictví nikdy takovéto analýzy nedělalo, ačkoliv bylo vedeno sociální demokracií údajně se sociálním cítěním,“ uvedl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Exministr zdravotnictví David Rath upozorňuje na to, že nelze zprůměrňovat, kolik průměrný Čech za léky zaplatí. Dosud to bylo podle ministerstva sedm set korun. „Je to stejné, jako kdybychom počítali, že jeden člověk sní celé kuře, druhý žádné a přesto každý sní polovinu,“ přirovnal Rath.
Co se týče důchodců a pacientů s více nemocemi, zástupci ministerstva nevyloučili, že mohou platit víc než deklarovaných sto padesát korun. „Někdo bude platit více než tuto částku, někdo nebude platit vůbec nic. Pokud by ale náklady měly neúměrně narůst, jsme schopni tomu chystanou vyhlášku přizpůsobit,“ tvrdí ministr.
Pacienti by měli mít na výběr mezi několika léky. V téměř každé skupině jsou takové, na které by neměli doplácet vůbec. Aby se předešlo zbytečnému doplácení za léky, bude ministerstvo chtít po lékařích a lékárnících, aby nabízeli pacientům také léky s nejnižšími doplatky. Česká republika bude mít i po platnosti vyhlášky nejnižší doplatky za léky v EU, a to včetně nově přistoupených zemí.
Novou lékovou vyhlášku vydává ministerstvo proto, aby umožnilo vstup nových léků na trh. Nahrazuje tím kritizovanou Rathovu vyhlášku, která vstoupila v platnost prvního srpna. Podle průzkumů ministerstva po jejím zavedení sice klesl počet vydaných léků, ale i těch, které jsou nepostradatelné, jako například léky na bolest. Jejich spotřeba klesla až o 40 procent. Po zavedení vyhlášky budou podle ministerstva až dvě miliady korun ročně věnovány na umožnění přístupu nových a účinných léčiv.
Foto: Karel Šanda