Veřejnost se v plné šíři dozví o všem, co souvisí s dvanáct let trvajícím sporem státu s firmou Diag Human. Ministerstvo zdravotnictví se s právními zástupci firmy dohodlo na přesném znění smlouvy, jíž se ruší mlčenlivost. Tuto informaci serveru nova.cz potvrdili mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt a právní zástupce firmy Jan Kalvoda.
Stát sjednal mlčenlivost s Josefem Šťávou po krachu jeho obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Šťáva již vysoudil na státu 327 milionů korun a chce získat ještě několik miliard korun odškodného.
Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr řekl, že v pátek odešle text této smlouvy úřadu vlády. Kabinet se případem zabýval loni v březnu. Na návrh tehdejšího ministra Davida Ratha (ČSSD) přijal usnesení, že mlčenlivost je třeba zrušit. Splnit tento úkol trvalo více než rok, než se obě strany shodly v plné míře na textu smlouvy o zrušení mlčenlivosti. "Nynější návrh je akceptovatelný pro obě strany, ještě ho musí schválit láda," uvedl Šnajdr.
Kalvoda uvedl, že společnost Diag Human usilovala o zrušení mlčenlivosti od dubna 2003. "Po čtyřech letech zdržování bylo možné v zájmu informování veřejnosti tuto překážku odstranit korektním a rychlým jednáním," prohlásil.
K mlčenlivosti se obě strany zavázaly před šesti lety smlouvou o společném postupu ve sporu o náhradu škody. Spor nyní zastřešuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ministerstvo do případu nadále nezasahuje.
Před čtyřmi lety se pokusila tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková dosáhnout toho, aby firma vyplacených 327 milionů státu vrátila. Tvrdila, že pro to má nezpochybnitelné důkazy. Její nástupce Josef Kubinyi usoudil, že peníze již stát zpět nezíská, snažil se ale zabránit tomu, aby musel platit další požadované miliardy.
O dalších nárocích Diagu má rozhodnout arbitrážní řízení, které trvá již řadu let. Diag nároky dokládá znaleckým posudkem společnosti Ernst&Young. Podle posudku má Česko vyplatit bez úroků 2,5 až 4,6 miliardy.
Z obchodu s plazmou sešlo údajně po nepříznivém vyjádření ministra zdravotnictví Martina Bojara z roku 1992. Parlamentní vyšetřovací komise však odhalila, že dánská firma Novo Nordisk, zahraniční partner Diagu, odmítla spolupráci nikoli kvůli Bojarovu výroku, ale protože Diag Nordisku dlužil peníze. Právník Diagu Jan Kalvoda to popřel.
Foto: ČTK