Julínkův návrh: Budou z lékařů <span>práskači</span>?

Domácí
4. 7. 2008 19:15
bez popisku 77724
bez popisku 77724

Prezident české lékařské komory Milan Kubek (vlevo)Chcete od lékaře ošetřit hlavu, kterou jste si zranil při řízení v těžké opilosti? Svěřil jste se psychiatrovi, že máte noční můry, protože jste okradl souseda? Počítejte s tím, že vás lékař půjde obratem udat na policii jako zločince. Tak by to fungovalo, pokud by se realizoval navrhovaný zákon ministerstva zdravotnictví. Naštěstí k tomu zřejmě nedojde.

Podle navrhovaného předpisu by totiž zdravotníci měli hlásit na policii podezření na každý trestný čin, o kterém se dozvědí. Návrh je mnohem přísnější než dnešní úprava, podle ní se musí hlásit jen těžké přečiny (viz rámeček). "Nikdo rozumný by už zdravotníkům o sobě nic neřekl, takže by lékaři nemohli léčit," popisuje dopady případného schválení předpisu Ondřej Dostál, expert na zdravotnické právo. 

Co stojí v návrhu zákona o zdravotních službách

"Poskytovatel (tedy nemocnice, ordinace praktického lékaře a podobně, pozn. red.) je také povinen oznámit orgánům činným v trestním řízení okolnosti zjištěné v souvislosti s poskytováním zdravotním služeb, které nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin."

Co dnes ukládá trestní zákon všem občanům

"Kdo se hodnověrným způsobem doví, že jiný spáchal trestný čin vlastizrady, padělání a pozměňování peněz, vraždy, týrání svěřené osoby, účasti na zločinném společní, neoprávněného nakládání s osobními údaji (atd., celkem 20 závažných trestných činů, pozn. red.), a takový trestný čin neoznámí bez odkladu státnímu zástupci nebo orgánu (...), bude potrestán odnětím svobody až na tři léta."
Další paragraf ukládá oznámit 43 trestných činů z důvodu jejich překažení. Sem patří kromě výše uvedených také pohlavní zneužívání nebo zpronevěra.

"Byl by to průlom do lékařského tajemství na úrovni padesátých let," rozohňuje se nad návrhem prezident České lékařské komory Milan Kubek. Návrh vzbuzuje vzpomínky na minulý režim i u Dagmar Pohunkové, odbornici na etiku ve zdravotnictví. "V době totality se zavíralo za to, když lékař ošetřil například člověka, kterého postřelili při cestě za kopečky. Po mně osobně StB chtěla, abych popisovala, co uvidím v domácnostech pacientů," varuje Pohunková.

Dobré úmysly - a omyl

Ministerstvo ovšem vysvětluje, že chtělo zákonem především chránit týrané a zneužívané pacienty a také posílit jejich ochranu v případě poškození zdraví chybou zdravotníků. "Každoročně je řada případů týrání dětí nebo seniorů, které lékař nenahlásí. Chceme tyto ohrožené jedince chránit, povinnosti zdravotnických pracovníků v tomto směru jasně stanovit," zdůrazňuje náměstkyně ministra Markéta Hellerová, jejíž tým zákon připravoval. Podle mluvčího resortu Tomáše Cikrta zákon rozhodně nemá zavést povinnost nahlásit všechny přečiny.

Zranili jste se při řízení v opilosti? Práskne vás lékař?V paragrafech zákona je důraz na práva pacientů opravdu patrný: je zde výslovně uvedeno například právo dětí na doprovod během pobytu v nemocnici nebo právo pacientů odmítnout přítomnost mediků či studujících sestřiček při jejich ošetření.

Možnost lékaře více zasahovat do soukromí pacientů je proto překvapivá. "Domnívám se, že šlo o prostý omyl ministerstva," komentuje tento paragraf Ondřej Dostál, právník specializující se na zdravotnictví.

Na změnu je čas

Odborníci proto nyní ještě budou mít možnost předkládaný zákon ovlivnit, v současnosti totiž k němu mohou předkládat připomínky. "Chystáme na toto téma sérii diskusí, kde si budeme moci vše vysvětlit. Pokud se ukáže, že návrh není jednoznačný, jsme připraveni ho upravit," slibuje Julínkův Cikrt.

Foto: ČTK, Jan Zátorský

Další čtení

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ