Justice trpí korupcí, vztahy s podsvětím i špatným vedením

Domácí
7. 9. 2011 14:53
Justice trpí korupcí, vztahy s podsvětím i špatným vedením (ilustrační foto)
Justice trpí korupcí, vztahy s podsvětím i špatným vedením (ilustrační foto)

Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2010 kritizuje českou justici. Podle tajné služby je zatížena korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů. Vzhledem k zákonem vymezenému postavení soudců a státních zástupců však tato činnost zůstala nepotrestána. Za ukázkový případ korupce a klientelismu BIS označila propojení části pedagogů plzeňské právnické fakulty s představiteli policie, advokacie, státní správy a samosprávy.

"I v roce 2010 byly zaznamenány případy nestandardního jednání některých soudců a státních zástupců, jež představovaly ohrožení řádného výkonu justice," píše se ve zprávě. Patřily mezi ně úniky informací z databází soudů či státních zastupitelství, korupční jednání nebo zmanipulované soudní řízení. Podle BIS toto jednání sice mělo znaky kriminálních činů, ale vzhledem k postavení soudců a státních zástupců, které vymezuje zákon, je nebylo možné odpovídajícím způsobem postihnout.

Specifický problém podle BIS představuje bezpečnostní nespolehlivost některých soudců a státních zástupců. Tajná služba zaznamenala jejich kontakty s lidmi z podsvětí a další vazby, které by mohly závažně ovlivnit průběh soudního řízení. Zpravodajci také upozornili, že práci justice v některých regionech vážně narušují špatná vedení krajských soudů.

BIS konstatuje, že největším problémem zůstává korupce, která nabyla "velmi sofistikovaných podob" a její odhalení či trestní stíhání je velmi obtížné. Korupci navíc často nahrazuje systém klientelistických sítí, ve kterém se přímé finanční vazby účastníků vytrácejí a jehož odhalení a potrestání je ještě obtížnější, uvádí se ve zprávě.

Plzeňská kauza je příkladem

"Ukázkovým příkladem klientelismu a korupce se stalo propojení části pedagogického sboru právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni s některými představiteli policie, advokacie, státní správy a samosprávy," uvádí se ve zprávě. BIS vloni sledovala, jakým způsobem bude vyvozena odpovědnost vůči lidem, kteří ve škole tyto praktiky prosazovali, ve zprávě však konstatuje, že žádná odpovědnost de facto vyvozena nebyla.

"Úsilí 'reformátorů' se zaměřilo spíše na postihování studentů či doktorandů," píše tajná služba. Podle ní byly na fakultě i po odchodu starého vedení ovlivňovány kontroly či pozměňována data v elektronických databázích, bývalé vedení si navíc udrželo kontakty na fakultě i na ministerstvu školství a dalších vrcholných orgánech.

Tajná služba má podíl na objasnění dvou elektronických útoků na ambasády

Bezpečnostní informační služba se v polovině loňského roku podílela na objasnění dvou elektronických útoků na diplomatická zastoupení České republiky v zahraničí. Uvádí to výroční zpráva BIS za rok 2010 zveřejněná na webu. Útoky pachatelé provedli pomocí škodlivých kódů vložených do příloh e-mailů zaslaných na adresu české ambasády a konkrétnímu úředníkovi ministerstva zahraničních věcí.

V obou případech byl hromadně rozeslán e-mail, který obdržela i většina diplomatických zastoupení evropských států. K aktivaci do té doby neznámých kódů došlo po otevření příloh e-mailů. "Tyto kódy se poté pokoušely kontaktovat servery, které pravděpodobně sloužily jako ovládací rozhraní pro infikované počítače," uvádí zpráva.

BIS také v loňském roce prověřovala internetová fóra sloužící k nelegálnímu obchodování s osobními údaji a dalšími citlivými daty, ale i internetové nabídky k provedení elektronických útoků. Vývoj v této oblasti podle tajné služby nasvědčuje, že "subjekty těžící z páchání elektronických útoků mají zájem na využívání běžných uživatelů, kteří se chtějí dobrovolně zapojit do negativních aktivit, a proto jsou ochotny měnit strategii svého působení".

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ