<span>Justiční novinka:</span> zlodějíčci si sami navrhnou trest

Domácí
25. 1. 2008 16:15
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Jiří PospíšilPiráti silnic a zlodějíčci by si od příštího roku mohli sami navrhovat tresty. Umožní to dohoda o trestu a vině obsažená v novele zákona trestního řádu, kterou vládě předloží v únoru ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

"Předkládaná novela by měla zrychlit řešení bagatelních trestních činů," uvedl Pospíšil. "Do této skupiny patří veškerá trestná činnost mimo té, kterou zákon označuje jako zvlášť závažnou," definoval ministr. Obavy z korupce při dohadovacím řízení ministr nemá. Novela podle něj obsahuje dostatek kontrolních mechanismů.

Kdy bude možná dohoda o trestu

Zneužívání pravomoci veřejného činitele - odnětí svobody na šest měsíců až tři roky nebo zákaz činnosti.

Šíření nakažlivé choroby - trestní sazba až tři roky odnětí svobody.

Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci - trestní sazba šest měsíců až tři léta.

Týrání zvířat - trest odnětí svobody na jeden rok nebo zákaz činnosti nebo peněžitý trest.

Hanobení národa, etnika, rasy a přesvědčení - až dva roky odnětí svobody.

Útok na státní orgán - trestní sazba na šest měsíců až pět let.

V praxi to znamená, že lidé obvinění z trestné činnosti se sazbou do osmi let budou moci požádat o dohodu a navrhnout si trest. Musejí však splnit hned několik podmínek: povinnou asistenci advokáta, doznání k trestné činnosti, souhlas poškozeného, náhradu škody a souhlas státního zástupce s výší trestu. Ani potom však nemusí k dohodě dojít. "Konečné slovo bude mít příslušný soudce. Pokud se spokojí s navrhovaným trestem, ukončí případ bez hlavního líčení," uvedl Pospíšil. Soudce se však také může rozhodnout, že z výchovného hlediska projde pachatel celým hlavním líčením. Posvěcení dohody soudcem je konečné a nelze se proti němu odvolat.

Nekonečná soudní řízení kvůli "banálním" trestným činům táhnoucí se měsíce a roky by měly nově senátům zabrat maximálně týdny. Proč? Ministerstvo se opírá o statistiku, podle které se zlodějíčci v téměř osmdesáti procentech případů doznají. Splní tak první, nejdůležitější podmínku pro dohadovací řízení. Ministr však zároveň upozorňuje na to, že předmětem dohadování nebude v žádném případě zmírňování trestu. "Do systému trestů dohadovací řízení nezasáhne. Soudce bude ukládat zcela standardní tresty," upozornil Pospíšil.

Ministerstvo spravedlnosti vychází ze zkušeností například Polska, Německa a Slovenska, kde podobná dohadovací řízení již fungují. Od novely zákona si slibuje větší efektivitu soudů při řešení nezávažné trestné činnosti a ušetření nákladů na soudní proces. Soudy by tak měly mít mnohem více času na závažnější případy.

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ