Kakaový boss Kraus jde opět do vedení ČSSD

Domácí
21. 4. 2007 16:11
Michal Kraus
Michal Kraus

Michal KrausBývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, který loni opustil vrcholnou politiku kvůli takzvané kakaové aféře, se vrací do širšího vedení sociální demokracie. Členové ústředního výkonného výboru dnes rozhodli o tom, že Kraus bude členem předsednictva. Nejsilnější opoziční strana kromě toho znovu odmítla vládní reformu veřejných financí a zahájila druhou fázi debaty o americkém radaru.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že pokud bude Krausova "pseudoaféra" brzo uzavřena, nic nebrání tomuto politikovi v dalším kariérním postupu. Připomněl, že Kraus na rozdíl od vicepremiéra Jiřího Čunka odstoupil, i když čelil pouze mediálnímu tlaku, nikoliv obvinění jako nyní šéf KDU-ČSL.

"Zachoval se na rozdíl od pana vicepremiéra Čunka jako chlap," řekl Paroubek o Krausovi, který podle něj nikoho nepoškodil a neporušil žádný zákon. "Kdyby ho porušil, tak nepochybně by policie a státní zastupitelství konaly, což se po roce a čtvrt nestalo," dodal.

Spolu s Krausem byli do předsednictva ČSSD zvoleni například předseda sněmovny Miloslav Vlček či ostravský primátor Petr Kajnar. Kajnar spolu s brněnským primátorem Romanem Onderkou, který byl v předsednictvu už dříve, získali také právo účastnit se zasedání stranického grémia.

Policie se začala zabývat takzvanou kakaovou aférou loni v lednu, když na obchodní cestu Krause, nyní odsouzeného podnikatele Františka Riga a rakouského podnikatele Alfreda Augustina do Ghany v roce 2001 upozornila Mladá fronta Dnes.

Odchod kvůli kakau

Kraus, kterého policie začala prověřovat pro podezření z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce, kvůli aféře rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD a rozpočtového výboru sněmovny. Složil také poslanecký mandát a v loňských volbách už nekandidoval. Ponechal si funkci předsedy ČSSD Libereckého kraje. Tamní sociální demokraté ho už dříve zvolili členem ústředního výkonného výboru.

Orgány činné v trestním řízení Krause neobvinily. Exposlanec tvrdí, že k uzavření jeho případu chybí už jen právní pomoc z Ghany. Problémem však je, že smlouva o právní pomoci mezi Ghanou a Českem neexistuje. Protože nebyl obviněn, nejsou vyšetřovatelé vázáni žádnou lhůtou.

Nejvyšší orgán ČSSD mezi sjezdy dnes kromě doplnění stranického vedení odmítl vládní daňové a sociální reformy. Sociální demokraté brzo představí vlastní návrh, jak chtějí řešit veřejné finance, a přitom zachovat životní úroveň občanů. Tvrdí, že trojkoaliční záměry poškodí většinu lidí. "Tento materiál nebude jen kritikou, ale také bude přicházet s konstruktivními řešeními, s kterými podle nás vláda nepřichází," řekl Paroubek. Sociálním demokratům vadí daňové změny, snížení rodičovského příspěvku, omezení dětských přídavků, úprava nemocenské, zmrazení mezd ve veřejném sektoru i malá valorizace důchodů.

ČSSD také oficiálně zahájila druhou fázi diskuse o možném umístění amerického radaru na českém území, skončit má do konce května. První kolo vyznělo jasně v neprospěch amerických plánů. Paroubek nepředpokládá, že by se nyní názor členské základny dramaticky změnil, a to i po vyslechnutí zkušeností poslanců ČSSD, kteří navštívili základnu USA na Marshallových ostrovech.

Foto: Libor Hajský

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ