Přelomové, klíčové, mimořádně důležité pro budoucnost Česka. I těmito slovy jsou označovány nadcházející volby do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 20. a 21. října. On-line deník TÝDEN.CZ vyzpovídal lídry vybraných stran a hnutí, kterým položil 15 totožných otázek. Třeba vám jejich odpovědi napoví, koho volit. Dnes se ptáme Miroslava Kalouska z TOP 09.
Koho byste si přál za budoucího prezidenta?
Já osobně preferuji pana profesora Drahoše. Co se týče ostatních ve straně, tam ta podpora bude pestřejší, nicméně jsem si ale jistý, že co se týče Miloše Zemana, tak v řadách TOP 09 nemá žádného příznivce ani voliče.
S kým si neumíte představit povolební spolupráci?
S jistotou mohu říct, že si neumíme představit povolební spolupráci s Hnutím ANO a s KSČM, a to ze stejného důvodu. Obě dvě strany se netají tím, že chtějí mnohem autokratičtější správu země než liberální parlamentní demokracii. Rovněž odmítáme navazovat spolupráci s nesnášenlivými a xenofobními subjekty.
Kdybyste musel volit, avšak jiný subjekt než ten, který reprezentujete, tak který a proč?
Na to se mě přece nemůžete ptát, když jsem předsedou strany (směje se). Jsem povinný přesvědčit všechny, které přesvědčit můžu, že pouze má strana je tou nejlepší volbou... Ale pokud bych fakt musel, tak bych se určitě rozhodl pro demokratickou stranu, která podporuje Evropskou unii.
Kdybyste měl pět miliard korun a musel je použít ve prospěch občanů, jak byste s penězi naložil?
Pravděpodobně bych vypsal výzkumné granty na inovace a výzkum, abychom se více posunuli ekonomice Západu.
Jakou největší chybu udělali politici napříč politickým spektrem za poslední čtyři roky?
Mám-li hodnotit vládu, tak bych pojmenoval dvě zásadní chyby. Tou první jsou promarněné ekonomické šance. To znamená, že vláda nevyužila ekonomický růst k tomu, aby předložila návrhy slibovaných a nezbytných reforem pro budoucnost ať už v oblasti vzdělávání, penzijních a sociálních reforem. Druhý bod, který současné vládě vyčítáme, je utahování šroubů kolem individuální lidské svobody. A to se netýká jen zavedení EET, kontrolních hlášení a obrovského nárůstu administrativy státních zaměstnanců. Týká se to i centrálních registrů. Podle mě každý z nás ztratil velkou část našeho soukromí a stát o nás ví skoro všechno a nemyslím si, že je to správné.
Který z polistopadových prezidentů - Havel, Klaus, Zeman - byl nejlepší a proč?
Václav Havel, protože on nese nesmrtelnou zásluhu pro naše prozápadní směřování. Navíc během jeho "prezidentování" měla Česká republika ve světě mnohem větší prestiž, než jsme si sami zasloužili.
Kdo z politické scény vám nejvíc vadí a proč?
Nejvíce mi vadí ti, kdo nerespektují právní stát a kdo chtějí odstranit demokratické brzdy a pojistky, které každému z nás zajišťují maximální míru naší osobní svobody. Pokud budu konkrétní, tak mi z politické scény vadí ANO a KSČM, kteří mají hodně společného. Myslím si ale, že ANO je podstatně nebezpečnější než komunisté.
Kdybyste musel zítra odejít z politiky, jak byste se živil?
Byla by to pro mě jedna z mnoha výzev, které jsem ve svém životě měl, a zcela jistě bych ji zvládl jako ty předešlé. Osobně ale nad tím nepřemýšlím, vedu svou stranu do voleb a nepochybuji, že uspějeme.
Jaký slib byste nikdy voličům nedal?
Nikdy bych neslíbil něco, o čem nejsem stoprocentně přesvědčený a vím, že to nemůžeme dodržet. Náš program proto není populistický, ale je poctivý.
Nástupní plat skladníků v některých firmách 30 tisíc hrubého - je to v porovnání například s platy učitelů či zdravotnického personálu v pořádku?
Souhlasím s tím, že to není v pořádku a mělo by se to adekvátně vyřešit. Naše vzdělávací a zdravotnické reformy nabízejí řešení, aby učitelé a zdravotníci měli takové platy, jaké si zaslouží. Rád bych ale také zmínil ještě jeden problém, o kterém by se mělo mluvit. Kvůli nedostatku pracovních sil a také platovému nepoměru začínají skomírat řemesla, protože některé nekvalifikované práce se stávají atraktivnějšími. A to v budoucnu bude další velký problém, který bychom měli vyřešit.
Co si myslíte o zavedení garantovaného příjmu, tedy formy dávky "za nic a pro všechny"?
Je to zajímavý teoretický problém, a abych řekl pravdu, není to na první pohled až takový nesmysl, jak by se mohlo zdát. Nicméně si myslím, že v následujících šedesáti letech to není pro Českou republiku palčivé téma. Navíc bych zavedení garantovaného příjmu ani sám nedoporučoval.
Jaký je váš postoj k migrační krizi? Přijal byste uprchlíky?
Měli bychom rozlišovat migranty na ekonomické imigranty a azylanty. Osobně si myslím, že potřebujeme ekonomické imigranty například z Ukrajiny nebo Vietnamu, s nimiž máme velmi dobré zkušenosti. Co se týče té druhé skupiny, jsme-li společnost, která staví na zásadách masarykovského humanismu a chceme-li se sami nazývat lidmi, tak pomoc takovým lidem odepřít nemůžeme, ale jen v případě, že se budou respektovat všechny bezpečnostní pojistky.
Hrozí podle vás islamizace České republice?
Ne, určitě ne. Hodně mě dráždí to, když někdo říká, že co muslim, to terorista, a že kvůli tomu musíme zakázat islám. Islám je významná monoteistická kultura a podsouvat jakémukoli věřícímu muslimovi, že je automaticky terorista, je totální nesmysl. Ano, nechceme teroristy, ale nemůžeme říct, že musíme zakázat muslimy.
Měla by podle vás Česká republika přijmout euro?
Ano, určitě. Já jsem přesvědčen, že přijetí eura bude pro Českou republiku ekonomicky výhodné. Samozřejmě to sebou nese i poměrně velké náklady, ale pro exportní ekonomiku, která je dominantně propojena s eurozónou, převažují spíše výhody než nevýhody. Pokud by vláda přijala novou měnu, proces by trval tři roky, takže nejbližší možný termín by byl teoreticky do roku 2021, kterému bych se nebránil a šel bych mu naproti.
Jaký je váš názor na zákaz kouření?
Já se přiznám, že jsem pro to nehlasoval. Těch útoků na živnostníky udělala současná vláda až moc a podle mě byl zákon o zákazu kouření další kapkou. Svůj názor bych pravděpodobně přehodnotil, kdybychom žili ve standardní situaci - to znamená, že by se vláda snažila podporovat živnostníky, a ne jim jen škodit, jako tomu bylo doposud.
Miroslav Kalousek (57) - je český politik, zakladatel a předseda strany TOP 09. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a poté pracoval v Praze ve výrobním podniku jako technolog, později jako vedoucí investičního útvaru. Do politiky se dostal již v roce 1984, když se ve svých 24 letech stal členem Československé strany lidové. Po pádu režimu se v roce 1990 stal šéfem odborného útvaru místopředsedy vlády a stranického kolegy Antonína Baudyše, který ho později odvedl na ministerstvo obrany, kde ho dosadil na post ekonomického náměstka. Poté se na 12 let stal poslancem Parlamentu České republiky za KDU-ČSL, v letech 2003 až 2006 byl předsedou strany. V letech 2007 až 2009 se stal ministrem financí za druhé vlády Mirka Topolánka. Poté z KDU-ČSL odešel a založil novou politickou stranu TOP 09 a stal se jejím místopředsedou. V roce 2010 po dobu tří let byl znovu ministrem financí, tentokrát za vlády Petra Nečase, poté se stal předsedou Poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. |