Napětí v koalici
Kalousek se diví, spor o stravenky spojil ODS a VV proti němu
24.08.2011 20:02 Původní zpráva Aktualizováno 24.08. 21:47
Další klín mezi členy vládní koalice: stravenky. Spor o ně zdaleka nekončí. Od jednání vlády, na kterém kývli na daňovou reformu všichni přítomní ministři, přitom neuplynulo víc než pár hodin.
Když se dopoledne schvalovala daňová reforma, vystupovali koaliční ministři naprosto jednotně. Reforma bez problémů prošla. Ruší se koncept superhrubé mzdy, končí také řada daňových výjimek, a to včetně zvýhodnění stravenek - to by znamenalo jejich konec.
Němcová: Debata o stravenkách uzavřená není
Klid v koalici však trval jen několik hodin. Návrh schválený vládou zpochybnil nejprve šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. "Stravenky zůstanou," nechal se slyšet lídr VV.
Záhy ho podpořila i část občanských demokratů. Premiér Petr Nečas nejprve připustil, že sněmovna může návrhy zákonů ještě změnit, musí se na tom však domluvit všichni koaliční partneři. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová pak večer pro Radiožurnál uvedla, že ODS je připravena podpořit názor véček a blokovat zrušení daňového zvýhodnění stravenek.
"Debata o stravenkách uzavřená není. Jako vedení ODS jsme se na toto téma taky bavili. Budeme chtít toto téma otevřít ještě na jednání sněmovny s tím cílem, aby se na stravenky nesáhlo, když to řeknu jednoduše," řekla Němcová.
Autora návrhu a ministra financí Miroslava Kalouska odpor koaličních partnerů popudil. "Flexibilita paní předsedkyně mě velmi překvapuje, protože za éry Topolánkovy vlády vždy hlasovala proti daňovému zvýhodnění stravenek. Copak se od té doby změnilo?" reagoval Kalousek pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Pokud by kdokoliv z koaličních poslanců ve sněmovně hlasoval s opozicí pro zachování daňového zvýhodnění stravenek, bylo by to podle něj "fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice." Taková situace je podle něj vyloučená a rozhodně nenastane.
"Tím, že je to vládní koaliční návrh, tak to zavazuje všechny koaliční strany ve sněmovně pro něj v této podobě hlasovat a případné pozměňující návrhy jsou možné, jenom když jsou dohodnuty se všemi koaličními partnery," uvedl Kalousek i přesto, že jeho vlastní TOP 09 už také od jednoho bodu koaliční smlouvy upustila. Nezavede takzvanou generickou preskripci, tedy předepisování účinné látky místo konkrétního léku.
Pro svatý klid v této zemi
Pro reformu nebude ve sněmovně hlasovat ani opozice. Změny podle ČSSD a KSČM poškodí veřejné rozpočty, ekonomice nepomůžou a zvýší zatížení zaměstnanců.
Jaký osud na stravenky čeká, není podle prvního místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Bauera vůbec jisté. ODS se podle něj skutečně v názorech štěpí. "Je pravda, že všeobecně vládne v poslaneckém klubu názor, že jakákoliv výjimka je považována za porušování pravidel koaliční smlouvy. Ale jsou lidé, mezi něž patřím i já, kteří si myslí, že na stravenkách se nezhroutí svět," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ a dodal: "Pokud by se měla kvůli nim zhroutit vláda, tak já určitě strůjcem tohoto zhroucení nebudu. Pro svatý klid v této zemi proto stravenky zřejmě nezmizí."
Ministerstvo financí navrhuje pro zaměstnance místo zvýhodnění jídelních kuponů a dalších benefitů daňový paušál tři tisíce korun ročně. Podle premiéra Petra Nečase bude zaměstnanecký výdajový paušál nejen v podobě daňové slevy, ale i v daňovém bonusu. "To znamená, že paušál bude moci uplatňovat i ten, který má tak nízký příjem, že neplatí žádné daně," řekl premiér.
Proti zrušení stravenek se staví odbory a zaměstnavatelé.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.