Kalousek se mýlí? "Kličkující" důchodci mohou jít k soudu

Domácí
5. 1. 2013 05:13
Pracující důchodci se proti pokutě budou moci odvolat.
Pracující důchodci se proti pokutě budou moci odvolat.

Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) popudily informace, že 27,5 tisíce důchodců se pokusilo obejít zákon, aby nepřišli o slevu na dani. Pohrozil, že takovým seniorům hrozí doměření daně a penále. Ústavní právník Jan Kysela a člen ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) se však domnívají, že ministr nemusí mít pravdu. Senioři se mohou proti pokutě odvolat k správním soudům nebo dokonce k Ústavnímu soudu.

"Poté co penzista uplatní slevu a finanční úřad ji neuzná a vyměří penále, může se penzista odvolat k finančnímu ředitelství, a když neuspěje tam, může podat správní žalobu," popsal kolečko on-line deníku TÝDEN.CZ Tejc. "Pokud by to bylo uznáno jako obcházení zákona, tak to bude na debatu u Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu. Pokud existuje k zákonu dvojí výklad, tak je otázkou, v čí prospěch má být vykládán. Jestli má být vykládán ve prospěch státu, který špatně připravil ten zákon, nebo ve prospěch těch lidí, kteří chtějí zákon využít," dodal.

Možností vyměřit penále pohrozil Kalousek těm důchodcům, kteří ke konci loňského roku požádali o pozastavení výplaty penze kvůli získání slevy na dani pro pracující důchodce. Zákon totiž říká, že ti, kteří pobírají k 1. 1. 2013 starobní důchod a pracují, nemají na slevu nárok. Vláda to prosadila jako úsporné opatření. "Účelové obejití zákona s sebou nese rizika. Vyměřené penále nebude prominuto," nechal se slyšet Kalousek.

Je to věc soudů

Ústavní právník Jan Kysela i Tejc však pochybují o tom, zda má pravdu. "To, jak to bude posouzeno, je otázka. Nevím, jestli konkrétní posouzení budou nebo nebudou dávat za pravdu zákonu. Je to především chyba toho zákona. Pan ministr financí teď hrozí především proto, že se snaží odvést pozornost od toho, jak nekvalitně je ten zákon napsaný. Moc dobře si to uvědomuje," myslí si Tejc. A Kysela mu dává za pravdu. "Nikde není řečeno, že tu pokutu dostanou, nikde není řečeno, že by nebyla zrušena v rámci řízení před správním soudem, buď krajským, nebo Nejvyšším správním soudem. Šancí, že by se dovolali ochrany, je hodně," řekl Kysela on-line deníku TÝDEN.CZ.

Ústavní soud je podle právníka až posledním krajním řešením. Tejc se naopak domnívá, že celý případ je pro něj jako šitý. "Já myslím, že tohle je typický příklad pro to, aby tato věc na Ústavním soudu skončila. Nemyslím si, že by stížnost měli podávat poslanci a senátoři, ale myslím, že se na soud obrátí konkrétní člověk, který bude žádat uplatnění slevy a nebude mu vyhověno v rámci řízení před finančním úřadem," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Zákon má být lepší

Kysela se domnívá, že podstata problému je ve vyhodnocení, zda je správné, aby důchodci za to, že k prvnímu lednu nepobírali důchod a dostali tak slevu na dani, dostali pokutu. "Asi to ze strany důchodců je obcházení zákona, na druhou stranu má být zákonodárce bdělejší, když ten zákon stanovuje. Nevím, jestli by pokuty nebyly nepřiměřené. Ale nemám to rozmyšlené," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Udílení pokut pak také podle Kysely závisí na tom, jak moc Kalouskovi podléhají úřady, které by o nich rozhodovaly. "Asi byl překvapen, že někdo našel v zákoně skulinu. Zamýšleli vzít důchodcům odpočitatelnou částku, a když někdo našel skulinu, jak z toho vyklouznout, tak to muselo toho, kdo tu částku vymáhal, popudit. Na druhou stranu jde o to, jak pracujete s textem zákona. Že byste ho měl používat v neprospěch těch, kteří z něj těží? O tom nejsem jednoznačně přesvědčen. Nemám na to žádný silný názor," uzavřel ústavní právník.  A Kalouskovo počínání okomentoval i Tejc: "Je paradoxní, když ministr financí pravicové vlády klade pracujícím důchodcům, kteří se snaží si přilepšit, překážky a snaží se, aby se jim pracovat nevyplatilo."

Česká správa sociálního zabezpečení dostala ke konci loňského roku 27 500 žádostí o pozastavení výplaty starobního důchodu. Pracující senioři se touto cestou pokusili nepřijít o slevu na dani z příjmu ve výši 24 840 korun, kterou zrušila v rámci úsporných opatřeních Nečasova vláda. Daňová správa by nyní žádosti měla prověřit.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ