Kalousek se ve Sněmovně omluvil za návštěvu zavřené restaurace, zaplatí i případnou pokutu

Domácí
5. 11. 2020 10:02
Miroslav Kalousek (TOP 09).
Miroslav Kalousek (TOP 09).

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se ve čtvrtek ve Sněmovně omluvil za úterní návštěvu zavřené restaurace i za to, že věc zprvu zlehčoval. V případě řízení o pokutě nevyužije poslaneckou imunitu. Restaurace jsou nyní na základě protiepidemických opatření zavřené, v provozu mohou mít jen výdejní okénko. Kalousek pobyt v restauraci komentoval tak, že si byl vyzvednout jídlo a při tom vypil jedno pivo.

Návštěva zavřené restaurace stála na konci října post ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Prymula se hájil mimo jiné tím, že restaurací procházel do soukromých prostor vyšehradské kapituly. Ve funkci ho 29. října nahradil Jan Blatný.

"Dovolte mi, abych se jako člen grémia Poslanecké sněmovny omluvil nejen veřejnosti, ale omluvil se i celé Sněmovně za přešlap, který jsem udělal toto úterý v odpoledních hodinách. Krátce jsem navštívil uzavřenou část restaurace za výdejním okénkem a také jsem tam konzumoval," řekl před poslanci Kalousek.

Podotkl, že největší úctu pře zákonem musí mít zákonodárce sám a pokud spáchá přestupek, proviní se víc než jiný člověk, protože musí jít příkladem. "Chci se omluvit i za to, že jsem v první reakci svůj přečin zlehčoval a nevhodně jsem o něm žertoval. Dopustil jsem se chyby v úsudku, že se jedná o prkotinu," řekl Kalousek.

Pražský magistrát už ohlásil, že se bude případem ve správním řízení zabývat. Případ posoudí i pražská hygiena, potvrdila Radiožurnálu její šéfka Zdeňka Jágrová. "Nebudu se schovávat za imunitu. Pokud dospěje správní orgán k rozhodnutí, že si zasloužím pokutu, tak ji bez protestu zaplatím," uvedl Kalousek.

Částku ve výši horní hranice postihu dá, jak uvedl, na boj proti epidemii nového koronaviru. Ve středu mluvil o 10 000 korunách.

Autor: ČTK Foto: , Šulová Kateřina

Další čtení

Prezident Petr Pavel

Pavel: V programu Babišovy vlády chybí zmínky o Rusku a závazcích k NATO

Domácí
25. 11. 2025
Pandur - ilustrační foto

Hlavouni české armády se sejdou k plánům na příští rok. Přijde i prezident

Domácí
25. 11. 2025

Sníh opět komplikuje dopravu v Česku, problémy jsou ráno hlavně na Vysočině

Domácí
25. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV