Na nedávný případ, který se stal v Temelíně, ochranka elektrárny jen tak nezapomene. Při vstupu jednoho z pracovníků dodavatelské firmy do areálu elektrárny se rozhoukaly bezpečnostní radiační rámy. Vyšetřování případu ukázalo, že vinna byla pochoutka, kterou si muž dal den předtím k obědu. Informaci přinesl deník Právo a vše potvrdil i mluvčí elektrárny Marek Sviták.
"Naměřené hodnoty byly o několik řádů pod limity, které jsou stanoveny pro naše pracovníky. Samozřejmě jsme přesto zjišťovali, kde se mohl kontaminovat, a o celé záležitosti jsme informovali i Státní úřad pro jadernou bezpečnost," řekl Sviták.
Přestože byly hodnoty poměrně nízké, musela elektrárna případ řádně prozkoumat. Vyšetření podstoupil také zmiňovaný pracovník dodavatelské firmy. Výsledky byly hodně překvapivé. Potvrdily, že za zvýšenou míru radiace mohla pečeně ze šumavského divočáka, kterou muž den před vstupem do areálu obědval.
U divočáků v Národním parku Šumava byla radioaktivita potvrzena již dříve. V minulosti ji připsali nehodě v Černobylu. Nízká úroveň radioaktivního cesia se týkala asi třiceti prasat. Vzhledem k tomu, že myslivci divočáky po odstřelu v této lokalitě povinně kontrolují, by se do restaurací kontaminované maso vůbec nemělo dostat.
Muži žádné zdravotní problémy nehrozí. Podle Státní veterinární správy by musel sníst desítky kilogramů masa s limitním obsahem cesia ročně, aby se to na jeho zdravotním stavu projevilo.
"Radiační kontroly jsou součástí vstupních procedur právě proto, aby podobné případy odhalily. Muž rozhodně ohrožen nebyl, spíše to ukazuje na citlivost a účinnost našich kontrolních rámů, protože naměřená hodnota je opravdu na úrovni detekovatelnosti," zdůraznil mluvčí.
Podobná situace v Temelíně nastala už dřív. Rámy například detekovaly hnojivo s obsahem draslíku.