Papež Benedikt XVI. svou rezignaci dlouho a pečlivě promýšlel a své rozhodnutí neudělal ze dne na den, míní kardinál a bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk. "Nedávno jsem se s ním setkal, a tak jsem viděl, že je opravdu velmi zestárlý," řekl Vlk v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Papež Benedikt XVI. oznámil, že 28. února opustí svůj úřad. V latinském projevu kardinálům řekl, že odchod z čela katolické církve dlouho zvažoval. Pětaosmdesátiletý pontifik uvedl, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly.
Jak jste přijal informaci o papežově rezignaci?
Je to samozřejmě nezvyklé, v dějinách církve byla pouze jedna rezignace ve 13. století, Celestýna V. Takže z tohoto hlediska je to nezvyklý krok, ale podle kodexu kanonického práva je to možné. Motivy rozhodnutí vlastně papež nemusí sdělovat, ale Benedikt XVI. je při konzistoři sdělil, a to jsou důvody zdravotní. Já jsem se s ním setkal před deseti dny, a tak jsem viděl, že opravdu je velmi zestárlý a - řekl bych takové slovo - sešlý. Takže já se tomu po tomto setkání vůbec nedivím. Úkoly, které má, jsou tak velké, že cítí, že po stránce fyzické a zdravotní opravdu není schopen je všechny plnit. Po stránce intelektuální, myslím, funguje dobře. Takže to rozhodnutí bylo velmi uvážené a myslím si, že je třeba si vážit, že tento krok, i když nezvyklý, udělal, protože cítil, že fyzicky nestačí.
Takže z čistě osobního, lidského hlediska je pro vás toto rozhodnutí pochopitelné.
Zcela. Papež také v té své promluvě, když oznamoval rezignaci, říkal, že to zvažoval a že ta rezignace by neměla být v době nějaké krize, proto tu současnou dobu uznal za vhodnou.
Ono se poslední dobou hodně mluvilo o tom, že papež navštíví Česko...
Ano, i o tom jsem se při tom posledním setkání v aule Pavla VI. zmínil, on se usmíval, neřekl, že ne, ale že uvidíme - po zdravotní stránce. Asi zřejmě to rozhodnutí není ze dne na den a asi už tehdy tu takovéto rozhodování bylo, a proto odpověděl takto.
Jak bude probíhat hledání nového papeže?
První bude, že svolají kardinály do Říma. Kardinálové totiž řídí církev v době sedisvakance (období, během něhož není obsazen úřad papeže - pozn. red.). Potom bude společně stanoveno datum konkláve (shromáždění volící papeže - pozn. red.), a až bude stanoveno, tak se biskupové-kardinálové, kteří ještě nedosáhli 80 let, sejdou a budou volit. To znamená, že já se účastnit nebudu, poněvadž už mám osmdesátku.
Vidíte nějakou osobnost, která má šanci stanout v čele církve?
Ano, je jich asi 145. Všichni mají šanci.
Ale kdo je podle vás nejpravděpodobnějším kandidátem?
To vám žádný biskup ani kardinál neřekne, protože to se nesmí. Předem se nestanovují žádné kandidatury a ani se volitelé nesmějí dohadovat, koho budou volit. To je zakázané.