Kdo nahradí kardinála Miloslava Vlka na jeho postu? Český primas odeslal do Vatikánu tři tipy na možného nástupce. Konkrétní jména však nezveřejnil. Mezi možnými nástupci je v médiích nejčastěji jmenován královéhradecký biskup Dominik Duka, objevuje se dokonce i jméno kněze a teologa Václava Wolfa, bývalého děkana Katolické teologické fakulty – někdejšího Vlkova rivala v boji o osud této vzdělávací instituce. Ve Vlkově doporučení Wolfovo jméno tedy jistě nepadlo.
Vlk má v květnu podat do rukou papeže rezignaci, neboť tehdy dosáhne věku 75 let. "Každý biskup, který odchází, žádá o jmenování nástupce a může podat i určité návrhy," řekl Miloslav Vlk v úterý v pořadu radia Impuls Impulsy Václava Moravce. Tyto návrhy ale podle něj nebudou součástí jeho rezignačního dopisu, který odešle papeži. "Poslal jsem tři jména," uvedl s tím, že papež si při výběru jeho nástupce může vybrat i někoho jiného.
K nejčastěji uváděným možným nástupcům patří Dominik Duka, biskup královéhradecké diecéze, za minulého režimu vězněný za činnost v řádu dominikánů, jehož je členem. Duka je počítán k největším vzdělancům v současném českém sboru biskupů. Navíc má pověst diplomata, který nejde do konfliktů. Totéž nelze říci o olomouckém arcibiskupovi Janu Graubnerovi, který v minulosti v médiích proslul zejména kvůli aférám ohledně arcibiskupských vinných sklepů a případu faráře Merty. V rámci tradičně katolické Moravy má však Graubner pevné postavení.
Kromě zmíněných biskupů se ohledně Vlkova nástupce spekuluje i o generálním vikáři pražské arcidiecéze Michaelovi Slavíkovi a knězi a teologovi Václavu Wolfovi. Proti možnosti jejich jmenování však hovoří hlasy, pro média obvykle anonymních, znalců církevního zákulisí, které tvrdí, že pro tak významný úřad, jakým je pražský arcibiskupský stolec, budou upřednostněni spíše muži s praxí, tedy některý z biskupů.
Wolfovo jméno se navíc objevuje zřejmě jen s ohledem na jeho tradiční teologickou orientaci, která by mohla být styčným bodem s konzervativním myslitelem Josefem Ratzingerem, současným papežem Benediktem XVI. Alespoň v Česku je však Wolf tím, kdo ve vnitrocírkevním utkání o vliv na směřování církve neuspěl. Ze souboje o katolickou teologickou fakultu nakonec odešel jako poražený - a navíc s nálepkou zpátečníka, který fakultu držel v uzavřenosti před okolním světem.
Foto: Jan Schejbal