Kárný senát Nejvyššího správního soudu v pondělí uložil pražskému exekutorovi Jozefu Višváderovi rekordní pokutu 1,5 milionu korun. Důvodem jsou dva prohřešky, které ale nesouvisejí s Višváderovým trestním stíháním kvůli podvodu. Višváder je ve vězení, má pozastavený výkon činnosti. Dosavadní rekordní pokuta pro některého z exekutorů činila 350 tisíc korun.
Višváder v jedné exekuční věci nerespektoval přerušení řízení a chtěl dražit nemovitost i přesto, že jím vydaný exekuční příkaz byl v katastru nemovitostí zapsaný až jako třetí v pořadí. Další jeho chybou bylo to, že zavčas nezaplatil svůj více než desetimilionový dluh, a sám proto čelil hrozbě exekuce.
"Oba tyto skutky označil kárný soud za závažné porušení povinností, ve druhém případě shledal i závažné narušení vážnosti exekutorského stavu," řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Pokuta 1,5 milionu je v horní polovině zákonné sazby. Maximum podle zákona představuje stonásobek všeobecného vyměřovacího základu podle zákona o důchodovém pojištění.
Kárný senát podle Dostálové při úvaze o výši pokuty nebral v úvahu to, že exekutor je nyní ve vězení a další trest mu hrozí. Višváder dostal ještě před nástupem do funkce podmíněný trest za podvod. V podmínce se ale neosvědčil, proto si musí trest odpykat. Policie navíc exekutora podezřívá z toho, že zpronevěřil více než 80 milionů korun, které stavební firma Geosan Group složila na jeho účet, a uprchl do ciziny. V březnu rumunská policie zadržela Višvádera při pokusu o přechod hranice s Ukrajinou.
Nejvyšší správní soud převzal kárná řízení s exekutory v roce 2009. Do té doby jejich prohřešky řešila Exekutorská komora. Kárný senát NSS v prvních letech své činnosti ukládal exekutorům spíše pokuty v řádu desetitisíců korun, postupně se ale horní hranice zvyšuje.