Historie
Karpatsko-dukelská operace skončila velkými ztrátami

08.09.2019 05:44

Karpatsko-dukelskou operaci, jež začala 8. září 1944, prezentoval komunistický režim jako stěžejní okamžik naší vojenské historie a 6. říjen, kdy vojáci 1. československého armádního sboru překročili hranice, se slavil jako Den čs. lidové armády.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jeroným Pražský b. (8 hlasů) 08.09.2019 11:21

    Skoro to vypadá, jako kdyby bylo autorovi líto, že nacisti válku...

  • cestmir beranek (5 hlasů) 08.09.2019 09:42

    Hezký blábol redaktora, který "zapřahá vůz před koně" K-D operace...

  • Karel Musil (5 hlasů) 08.09.2019 10:43

    Slovenský fašistický štát nejdříve vyhnal Čechy pracující na...

  • cestmir beranek (4 hlasy) 08.09.2019 12:41

    Oni slovenské židy nevydali, za jejich odsun do koncentráků a pak do...

  • Richard Svoboda (4 hlasy) 08.09.2019 12:10

    Celá tahle apokalypsa, II. světová válka, začala, když Američani v...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Ta operace byla tradiční neúcta Sovětů k životům vlastních vojáků ale co hůře, patolízalství Čechů k rudým vrahům.
V čs armádě panovaly úděsné podmínky, nacionalističtí čeští důstojníci dávali všem národnostním menšinám jasně, hrubě a nevybíravě najevo, že jsou pro ně jen kanonenfutter. Jak na východě, tak v Africe, tak v Anglii. Židé by mohli vyprávět honě dlouho, ale ještě déle by mohli vyprávět stateční čs. Němci, kteří utekli bránit republiku před Hitlerem, jak se k nim Češi chovali. Ještě ve Francii bylo čs Němců 13%, po chování Čechů k nim v Anglii už skončilo jen pár z nich.

0 hlasů

"Historik" podprahově sděluje nedovzdělancům, že za průser KD operace může Koněv. Vlastně to byl žabař, na rozdíl od, třeba gen. Keitla. Je třeba podpořit zlaté myšlenky gauleitera Kollara

2 hlasy

Celá tahle apokalypsa, II. světová válka, začala, když Američani v Tichomoří přepadli Japonce. Od té doby se to začalo mazat hlava nehlava. USA prostě vypustily válečného džina z lahve, který se odmítl vrátit a začal žít svým vlastním životem.

4 hlasy

Patrně jste vypadl z kočárku na hlavičku.

0 hlasů

Kolega si udělal srandu, ale dostal tři hlasy jako za kvalitní názor. Pochybuju, že někteří zde diskutující jsou schopni udržet vůbec moč.

1 hlas

Kdo že koho přepadl...?
Hloupost, nebo záměrná lež? Nejspíš obojí...

1 hlas

Spíše legrace...

1 hlas

Skoro to vypadá, jako kdyby bylo autorovi líto, že nacisti válku prohráli. Podobným způsobem na mne působí ten tragikomický kašpar z Prahy 6 Kolář.

8 hlasů

Bolševiku, nacisti byli skutečně menší zlo než vy. Po nacistech se Německo sebralo a během deseti let bylo znovu postaveno, po komunistech není postaveno dodneška.

0 hlasů

Hezký blábol redaktora, který "zapřahá vůz před koně" K-D operace neměla pomoci SNP, které v té době neexistovalo, ale naopak, této operaci mělo pomoci to, že by dvě východoslovenské divize zezadu napadli německé jednotky a tak spolu se sověty otevřeli Průsmyk kterým by se RA dostala na Slovensko. Vlastní SNP mělo být podpůrnou činností, která měla urychlit postup sovětů do nitra Slovenska. Ovšem došlo k tomu, že se ony dvě slovenské divize na rozkaz generála Čatloše nechaly odzbrojit, takže průsmyk musel být těžce dobýván, SNP díky partyzánům "začalo" dříve - partyzáni zajali a postříleli 29.8. německou vojenskou misi - protože Německo reagovalo na útok obsazením částí Slovenska. Že se něco chystá se vědělo jak v Německu, tak i třeba v kdejaké krčmě. No a SNP, přes vyprávění "partyzánů" nebylo příliš velkým národním vzepětím. Díky vyhození tunelů se nedalo dostat ke zbraním ve skladech umístěných na západním Slovensku, velká část "povstalců" a bojově nejlepší, byli vojáci kteří byli odvedeni a na rozdíl od "partyzánů" plnili rozkazy. Ovšem i ti vojáci nebyli moc nadšeni a zběhnutí nebylo nijak vzácné. "Partyzáni" byli spíše neorganizovaní skupiny, které podléhaly několika centrům, takže jedni měli velení u velitelství RA, další v partyzánském štábu v Kyjevě a další byli řízeni přímo NKVD (její skupiny byly vysazeny už v létě 44). Takže to že se útok na Dukle nezdařil, není nic divného, spolehnout se na Slováky, že otevřou průsmyk bylo dost dětinské, bohužel. Německé jednotky tam sice nebyly příliš silné a 2 divize by na ně jistě stačily, ovšem musely by opravdu bojovat, což se nestalo. I mezi slovenskými veliteli nebyla jednota a "povstání" si chystalo několik center a ta se navzájem moc ráda neměla. Dokonce podle jedné teorie Čatloš nenařídil útok 2 divizí u Dukly proto, že se cítil uražen, že by mu měl velet "volaaký plukovník", zda je to pravda se asi nedozvíme. Ovšem to že podpora povstání nebyla nijak masová, dokládá nejen účast jednotek HG, ale i snaha nenarukovat do armády (ta byla na straně povstalců) a dezerce z ní.

5 hlasů

Malá část Slováků se této kašpařice účastnila, to máte pravdu.
Sověti neměli nejmenší zájem, aby se národy zpod Němců dostávaly samy. SNP mělo napomoci průchodu přes hornaté Slovensko, jinak velmi dobře bránitelné - Karel Richter a jeho čtyři knížky, vřele doporučuju, i když se tam někde fest mýlí.

0 hlasů

Ano,není nad to být osvobozen a vděčen.

0 hlasů

Slovenský fašistický štát nejdříve vyhnal Čechy pracující na Slovensku, pak se zúčastnil agrese proti Polsku v Zakopaném, pak slovenská divize bojovala proti Sovětskému svazu, vydal na smrt slovenské Židy, takže povstání bylo z nebe poslané, aby se Slovensko neocitlo mezi poraženými národy.

5 hlasů

K první větě: polopravda, klasika česká historie:

dohoda mezi oběma národy byla, že do doby, než si Slováci nechají vystudovat vlastní inteligenci (v roce 1918 neměli žádnou) vezmou místa učitelů, četníků, lékařů atd. Češi. Náckové jako vidle. Jenže jakmile slovenští studenti měli začít obsazovat místa ve státní správě atd. Češi je nechtěli nikde pustit. Proto byli po vzniku Slovenského štátu vypráskáni, nesplnili svoji část jasné dohody.
Ale Slovensko se stejně fakticky ocitlo mezi poraženými národy. Nemuselo sice platit reparace jako poražený, zato ho vyždímal Rus.

1 hlas

Oni slovenské židy nevydali, za jejich odsun do koncentráků a pak do plynu, jako jediní v Evropě němcům zaplatili. A pokud jde o útok na SSSR tam byly krom dalších jednotek dvě divize, jedna z nich )Rychlá divizeú bojovala po boku nácků a dostala se až na Krym. Druhá (zajišťovací divize bojovala proti partyzánům stejně odhodlaně. Mimo toho tam byly letecké jednotky a třeba Režňák měl na Bf109 přes 30 sestřelů (po válce ho samozřejmě nezavřeli, na rozdíl od našich letců ze západu). Díkybohu za rozdělení státu.

4 hlasy

My jsme byli větší frajeři: my jsme je vydávali sami, zadarmo a ještě jsem si postavili na to vlastní soft koncentráčky.
Slováci, na rozdíl od debi*ů Čechů, plně chápali, co to je bolševik. Proto proti němu bojovali. Češi s ním velmi sympatizovali, už od dob Velké války.

0 hlasů

Sice Němcům za likvidaci Židů zaplatili, ale výběr prováděla slovenská administrativa...

1 hlas

A v Protektorátu prováděl výběr kdo? Němci snad? Práskání na Gestapu prováděl kdo? Němci?

1 hlas

V Protektorátu to bylo nemlich to samý, dokonce se na výběru podíleli sami Židé, přesněji řečeno židovské obce...

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov