Kuplířství a sex
Katarský princ bez trestu: soud nemá šanci vynést rozsudek
15.05.2013 06:21 Původní zpráva
Případ katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, viněného v Česku ze zneužívání šestnácti mladistvých či nezletilých dívek, se dostal do patové situace. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekla místopředsedkyně pro věci trestní Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová. "Nevidím reálnou šanci, jak bychom za stávajícího stavu věcí mohli vůbec nařídit hlavní líčení, natož pak vynést nějaký rozsudek," prohlásila. Podle jejích slov je to "naprosto ojedinělý případ, který nemá v České republice obdoby".
Jak náměstkyně vysvětlila, v kauze došlo ke shodě dvou okolností, které brání tomu, aby se vůbec mohlo v princově trestní věci jednat: zaprvé, nelze jej stíhat jako uprchlého, jelikož je známo přesné místo jeho pobytu. "Žije legálně v domovském státě, ale nespolupracuje, naprosto nekomunikuje, takže mu není možno doručit předvolání k soudu," říká Monika Křikavová. A zadruhé, jednání by se mohlo konat v jeho nepřítomnosti, kdyby o to ovšem požádal. "Zde je úskalí v tom, že nestačí, aby nám to sdělil obhájce. Potřebujeme jeho písemný souhlas s vlastnoručním podpisem, který by se musel ověřit na katarských úřadech k tomuto kompetentních, což považuji za nereálné," vysvětlila obtíže náměstkyně. "Vzhledem k tomu, že je ohrožen sazbou od pěti let výše, nelze hlavní líčení provést bez jeho účasti," dodala.
Jedinou šancí pro naši justici a dívky, které dle obžaloby v Česku prznil, je mezinárodní zatýkací rozkaz, který byl na vilného prince vydán; to by se však královský synek musel vydat za hranice otcovy říše, a to do země, která by jej dle mezinárodních úmluv zadržela a vydala ke stíhání do Česka, což zřejmě neučiní.
Jak soudkyně podotkla, ožehavou kauzu dostali "jako horký brambor" z Městského soudu v Praze, kde ji řešili dlouhých sedm let - od roku 2005 do roku 2012. "Po změně tamního senátu, kdy jeho dva členové odešli do důchodu, ji předali nám," povzdechla si náměstkyně pro věci trestní.
Syn krále byl částečně amnestován
Do kauzy letos zasáhla i lednová amnestie odstupujícího prezidenta Václava Klause. Amnestie se dle již pravomocného verdiktu Městského soudu v Praze týká skutků - je jich většina -, za něž byl princ obviněn před koncem roku 2004. Na tyto delikty se totiž vztahuje článek II amnestie bývalé hlavy státu o zastavení trestního stíhání v kauzách, kde obvinění padlo před více než osmi lety.
Obhájce Sáního Josef Lžičař takový výsledek očekával. Podle jeho vyjádření pro on-line deník TÝDEN.CZ klientovi zůstalo obvinění jen ze tří skutků na dvou poškozených dívkách a také za navádění ke kuplířství. Tam policie totiž zahájila stíhání až v lednu 2005.
A tak se případ vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 2, kde královský syn již v květnu 2005 dostal 2,5 roku vězení. Odvolací soud však rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Podle mínění obhájce klientovi již žádný pobyt za mřížemi nehrozí, a to nejen vzhledem k tomu, že mu amnestie škálu násilných kousků řádně sesekala, ale též s ohledem na to, že si za mřížemi v Česku pobyl bezmála rok v rámci vazebního stíhání. Dle názoru Josefa Lžičaře by Katařana, pokud by k soudu přece jen došlo, čekala maximálně podmínka.
Soudní řízení se táhne tolik let zejména proto, že se české straně nedaří doručit princi předvolání k jednání. "Jsem v kontaktu s klientem. Nedomnívám se, že by mu měl být problém předvolání doručit," uvedl Lžičař.
Obhájce chce dosáhnout toho, aby byl zrušen zatykač vydaný na Sáního v lednu 2011: "Míním se obrátit na soud, jelikož podmínky na vydání zatykače v žádném případě nebyly a nejsou. Tento stav, který pokládám za protiprávní, setrvává již třetí rok," tvrdí advokát. "Z hlediska obecných principů lidských práv mu bránit ve vycestování je podle mého názoru nezákonné," dodal s tím, že Katařan nemůže odjet z rodné země, jelikož mu hrozí zatčení. Jak Josef Lžičař již dříve podotkl, Sáního nelze považovat za uprchlého, když mu v srpnu 2005 dovolil tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec odcestovat do vlasti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.