Katolická církev chce do 24. září spustit registrační web pro nabídky pomoci uprchlíkům. Oznámilo to ve čtvrtek vedení České biskupské konference (ČBK), které zároveň vyzvalo farnosti a řády, aby prostřednictvím chystaného webu pomoc nabídly. ČBK také vyzvala všechny, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.
"V rámci našich příprav aktivní pomoci jsme ve čtvrtek pověřili Charitu ČR, aby byl nejpozději ke 24. září spuštěn registrační web, kde budou shromažďovány nabídky pomoci. Žádáme farnosti a řády, aby cestou připravovaného registračního formuláře nabídly svou pomoc, kterou předem projednají i na úrovni místních samospráv a charit," sdělili předseda a místopředseda ČBK Dominik Duka a Jan Graubner.
Biskupové už v červenci nabídli vládě pomoc s přijetím uprchlíků. "Znovu potvrzujeme naši připravenost podílet se na pomoci lidem, kteří jsou nuceni utíkat ze svých domovů. V oblasti akutní pomoci jsme již jako církev zapojeni a na déletrvající proces integrace cizinců do české společnosti se připravujeme v rámci expertní skupiny ministerstva vnitra," uvedlo ve čtvrtek vedení ČBK.
"Charita ČR v současnosti hledá cesty, jak pomoci lidem v oblastech vzniku migrační vlny a spolu s Caritas Internationalis se zde podílí na finanční i materiální pomoci. Důležitá je také její pomoc uprchlíkům, kteří se již dostali do Evropy a ČR," doplnila ČBK. Evropská unie, OSN i jednotlivé státy by ovšem měly podle katolické církve pracovat na odstranění příčin nárůstu počtu migrantů v domovských zemích uprchlíků.
O pomoc migrantům požádal církev minulý týden papež František. Evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery během modlitby vyzval, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny. Do Evropy už letos zamířily statisíce uprchlíků, více než za celý loňský rok. Velká část běženců přichází z válkou zasažené Sýrie.
Duka a Graubner ve čtvrtečním prohlášení ocenili odvahu věřících pomoci uprchlíkům. "Nelze totiž zůstat jen u pasivních debat, je třeba jednat," sdělili. "Závěrem chceme všechny vyzvat: prověřujme pravdivost informací a šiřme pouze informace pravdivé a ověřené. Vyvarujme se příklonu k iracionálním projevům ze strany extremistů a nenechme se opanovat strachem. Hledejme cesty pomoci uprchlíkům, ve kterých uvidíme konkrétního člověka s jeho životním příběhem," doplnili.
Evropská komise na jaře navrhla, aby si členské země podle závazných kvót rozdělily v následujících dvou letech šedesát tisíc migrantů. Tuto středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ohlásil návrh na povinné přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků, dohromady má být takto přerozděleno 160 tisíc osob. Některé země EU, včetně Česka, ale trvají na dobrovolnosti. Česko slíbilo přijmout do konce roku 2017 1500 uprchlíků.
Katolická církev spustí online registr pro pomoc uprchlíkům
Domácí
10. 9. 2015 21:45
K solidaritě s uprchlíky vyzval i papež František.
Autor: ČTK Foto: ČTK