Na lavici obžalovaných v pondělí usedne předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Zpovídat se bude - společně s dalšími devíti osobami - z účasti na machinacích kolem licence a tím i vysokých dotací pro solární elektrárny na Chomutovsku. "Určitě se k soudu chystá," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ její obhájce Pavel Čapčuch.
Vyvrátil tak spekulace o tom, že šéfka ERÚ bude trestní řízení bojkotovat. Toho nebyl schopen ani mluvčí úřadu Jiří Chvojka, který na dotaz, zda jeho nadřízená k hlavnímu líčení dorazí, v pátek uvedl: "Nevím, zda se dostaví. Ještě ve čtvrtek byla v pracovní neschopnosti."
Obhájce Aleny Vitáskové je si jist nejen tím, že jeho klientka má v úmyslu usednout na lavici obžalovaných, ale i tím, že nehodlá nic skrývat. "Samozřejmě vypovídat bude," prohlásil. K případu a k argumentům své mandantky však nic neprozradil. "Mám povinnost mlčenlivosti. Nebyl jsem jí zbaven, takže k případu nic bližšího říct nemohu."
Ani mluvčí ERÚ neměl od Aleny Vitáskové žádné informace, které by mohl ke kauze poskytnout. "Vyjádřila se k tomu v rozhovoru pro ČTK a nic dalšího poskytovat nebudeme." Proces považuje za "zcela zmanipulovaný a vytržený z kontextu. Ti, kteří zapříčinili situaci, kdy tu máme podporu obnovitelných zdrojů téměř bilion korun, budou svědčit proti mně," uvedla Vitásková ke kauze licencí pro fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku.
Alena Vitásková je obžalována z účastenství na trestném činu zneužití pravomoci úřední osoby, na což zákoník pamatuje odnětím svobody od pěti do 12 let. Kromě tohoto deliktu čelí někteří z dalších obžalovaných obvinění z podvodu (za tento zločin lze uložit maximálně deset let za mřížemi).
Podle informací z brněnského krajského soudu, kde v pondělí proces vypukne, respektive od jeho mluvčí Markéty Sigmundové, je hlavní líčení naplánováno i na další dny. Konkrétně na 10., 11. a 12. června. Po přednesení obžaloby bude dán prostor desítce stíhaných, aby se k věci vyjádřili, a tak přesvědčili senát o své nevině. "Svědci jsou předvoláni až na 12. června," upřesnila mluvčí soudu.
Podle obžaloby se všichni - každý trochu jinou měrou - údajně podíleli na tom, že elektrárny na Chomutovsku, ač nebyly do konce roku 2010 dostavěny, natož v provozu, dostaly dotace, jejich podmínkou bylo právě to, že první sluneční elektřinu vypustí na Silvestra 2010. Výkupní ceny byly dvojnásobné. Škoda, jež tak měla být státu způsobena, je vyčíslena na přibližně dvě miliardy korun.
Zlatý důl
V čele ERÚ Alena Vitásková (37) stanula v srpnu 2011, načež vytáhla do boje proti neoprávněně čerpaným dotacím. Tvrdila, že se to týká 1500 solárních elektráren a že jde o desítky miliard korun. Krátce nato jí začaly chodit výhružné SMS a kdosi se ji pokusil v plné rychlosti vytlačit z dálnice. Paradoxně však byla v roce 2013 sama obžalována z toho, co sama kritizovala.
V roce 2000 bylo v česku dvanáct solárních elektráren. Poslanci schválili zákon o obnovitelných zdrojích energie, který zavádí dotační podmínky a garantuje výkupní ceny pro solární elektrárny (ceny nesmějí meziročně klesnout o více než pět procent). V roce 2008 počet fotovoltaik vzrost na 249. Ceny slunečních panelů klesly až o 40 procent (mimo jiné díky dovozu z Číny), takže návratnost investic do fotovoltaik se díky státem garantovaným cenám a dotacím zkracuje z patnácti na šest let.
Roku 2010, jehož počátkem bylo elektráren již 6032, poslanci novelou omezili podporu fotovoltaiky. Výkupní ceny mohly v následujícím roce klesnout až o 55 procent. Kdo chtěl původní výkupní ceny, musel spustit provoz ještě v roce 2010. Výsledek: 1. ledna 2011 je licencováno 12 861 solárních elektráren. A to není zdaleka konečně číslo. V průběhu roku se boom zastavil na 13 019. Tehdy se však ke slovu přihlásila i policie. Začala řešit podvody a falšování dokladů pří získávání licence.