Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká souhlasí s postupem pražského městského soudu, který v červenci osvobodil kurdského lékaře a podnikatele Yektu Uzunoglua z vydírání a také mučení. V dané věci neshledala důvody k podání dovolání k Nejvyššímu soudu, řekl mluvčí zastupitelství Pavel Foltán.
Pro Uzunoglua to znamená tečku za kauzou, která zaměstnávala policii a státní zastupitelství bezmála 13 let.
U závažných kauz, které byly odloženy, kde bylo zastaveno trestní řízení, popřípadě padl zprošťující rozsudek, dělá Vesecká takzvanou kontrolu skončené věci. Pokud nesouhlasí s postupem v jednotlivých kauzách, může se obrátit na Nejvyšší soud.
Z trestných činů obvinil kdysi Uzunoglua cizinec Gürken Gönen. Tvrdil, že ho kurdský lékař spolu s dalšími třemi společníky v září 1994 spoutali, okradli, bili, fotografovali v ženských šatech a násilně drželi v kanceláři po několik dní.
Pražský obvodní soud původně Kurdovi letos v březnu uložil podmíněný trest dva roky vězení se zkušební dobou na pět let, odvolací soud ale v červenci rozsudek zrušil a lékaře osvobodil.
Uzunoglu věří, že za jeho zatčením stáli lidé, kterým překážel svými obchodními aktivitami. Lékaře se během soudního řízení zastala řada významných osobností i Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. V roce 2006 se Uzunoglu stal laureátem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost. Kvůli dlouhému trvání procesu držel 11 dní hladovku, ke které se přidal i bývalý prezident Václav Havel.
V září navíc Krajský soud v Praze rozhodl, že se Gönen má lékaři omluvit a zaplatit mu částku 250.000 korun za urážku na cti. Omluvit se mu má za to, že ho označil za krutého mafiána a pachatele závažných trestných činů. Zároveň musí na vlastní náklady tuto omluvu uveřejnit v novinách a zaplatit náklady soudního řízení.
Foto: Robert Zlatohlávek
Kauza <span>kurdského lékaře</span> definitivně skončila
Domácí
7. 11. 2007 09:54
Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu
Autor: ČTK