Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3 vyhovělo stížnosti proti sdělení obvinění někdejšího náměstka resortu spravedlnosti Františka Steinera a bývalého šéfa Vězeňské služby ČR Luďka Kuly, kteří byli stíháni kvůli objektu bývalého kláštera ve Vidnavě na Jesenicku, kde měl vzniknout detenční ústav. "Usnesení o zahájení trestního stíhání bylo zrušeno," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.
V kauze jde o nákup podle policie předraženého a nevyhovujícího bývalého kněžského semináře za 29 milionů korun, k němuž došlo za ministrování Jiřího Pospíšila (ODS).
Jak má policie s případem naložit, zda pokračovat v prověřování, či věc uložit ad acta, státní zastupitelství prozatím tají. "Žalobci Prahy 3 předali policii stanovisko, jak má dále postupovat, ale to zatím sdělit nechtějí," dodala mluvčí.
Protikorupční policie stíhala Kulu a Steinera od února 2012 pro porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Za první ze jmenovaných trestných činů hrozí odnětí svobody dva roky až osm let, za druhý tři roky až deset let. Podle kriminalistů je problém nejen v tom, že 29 milionů korun, které resort spravedlnosti za objekt zaplatil, je přemrštěná cena, ale i to, že peníze byly vynaloženy neúčelně, jelikož objekt byl na zřízení takového zařízení nevhodný a navíc na jeho rekonstrukci nemělo ministerstvo finance.
Nejvyšší soud v polovině loňského září vyhověl stížnosti pro porušení zákona, kterou ve prospěch obou obviněných podal tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Poslední šéf resortu za ODS se ztotožnil s názorem obviněných, kteří kritizovali, že případ Vrchní státní zastupitelství v Praze odebralo Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2 a přidělilo jej státním zástupcům z Prahy-západ. Kauza se tak dostala pro změnu na obvod Prahy 3.
Jiří Pospíšil byl od jejího počátku přesvědčen, že se jeho podřízení ničeho nezákonného nedopustili. "Nejvyšší soud potvrdil to, co si celou dobu myslím, že celé trestní řízení probíhalo nestandardně a byla v něm činěna nezákonná rozhodnutí, například přidělení věci nepříslušnému státnímu zastupitelství. Mohu si klást otázku, proč tomu tak bylo, proč a kým byl vybrán právě okresní státní zástupce pro Prahu západ. Jsem přesvědčený, že celá kauza měla vést k mé diskreditaci, a to skrze bezdůvodného obvinění mých spolupracovníků," řekl nedávno v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Detenční ústav, který mohl jako vůbec první v ČR sloužit k oddělení agresivních deviantů od zbytku společnosti, měl ve víc než 110 let starém rozsáhlém areálu bývalého kněžského semináře dříve patřícímu Ostravsko-opavskému biskupství vzniknout již v roce 2008. Kapacitu zařízení chtěli jeho "tvůrci" postupně zvýšit až na 250 míst.
Ministerstvo spravedlnosti koupilo seminář před šesti lety, na jeho opravu však kvůli škrtům nesehnalo peníze. Loni v dubnu vedení resortu v čele s Blažkem rozhodlo definitivně ustoupit od záměru zřídit ve vidnavské ruině detenční ústav, a to kvůli amnestii. Díky ní ubylo vězňů, a tak by "i částečná realizace původního záměru byla nehospodárná", obhajovala tehdy Blažkovo rozhodnutí mluvčí resortu Štěpánka Čechová.