Kauza úniků informací z BIS: obviněni advokáti Jindra a Michal

Domácí
6. 3. 2014 12:35
Jedním z obviněných je také lobbista Ivo Rittig.
Jedním z obviněných je také lobbista Ivo Rittig.

Čtvrtým obviněným v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) je advokát David Michal z kanceláře MSB Legal. Žalobce Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ vyšetřuje, řekl, že podezírá čtveřici lidí z trestného činu ohrožení utajované informace. Dalšími obviněnými jsou podnikatel Ivo Rittig, jeho obchodní partner Tomáš Jindra a někdejší šéfka vládního kabinetu Jana Nečasová, dříve Nagyová.

Informaci o obvinění Michala přinesl server Lidovky.cz, deník Právo psal o Jindrovi. Obvinění Rittiga a Nečasové uvedla média již dříve.

"Tři jsou v základní skutkové podstatě v sazbě nula až tři roky vězení nebo zákaz činnosti, z toho dva jsou návodci a jeden pachatel. Čtvrtá osoba je ohrožena sazbou dva až osm let vězení," dodal Komár. Podle trestního zákoníku hrozí u daného paragrafu vyšší trest pachateli, který mimo jiné úmyslně vyzradí utajovanou informaci ve stupni "Přísně tajné" nebo "Tajné".

Kterých z aktérů kauzy se jednotlivá podezření týkají, odmítl Komár upřesnit. Trestní stíhání oznámili čtveřici podle něj policisté se státním zástupcem v předchozích dnech v Praze, naposledy to prý bylo ve středu.

Vyšetřování by nyní mělo pokračovat výslechy, termíny ale podle Komára naplánované zatím nejsou. Měli by je provádět kriminalisté z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu, se kterými žalobci na případu spolupracují. Komár také odmítl potvrdit, zda se případ týká úniku informací z Bezpečnostní informační služby, ani zda je počet obviněných v kauze konečný.

Lobbista Rittig a advokát Michal byli nedávno společně s dalšími dvěma lidmi obviněni z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu. Na údajné tunelování pražského dopravního podniku ve spojitosti s Rittigem v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.

Mezi obviněnými v případu BIS není někdejší šéf úřadu vlády Lubomír Poul, přes něhož se podle původního podezření policie mohla Nečasová i přes nedostatečnou prověrku dostat k důvěrným zprávám tajných služeb.

Bývalá ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase je stíhána také v kauze údajného zneužití vojenské tajné služby ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky na podzim 2012 bez vědomí tehdejšího ministra obrany. Figuruje také v případu podplácení tří exposlanců ODS, kteří údajně získali pozice v podnicích se státní účastí výměnou za předem domluvené hlasování ve Sněmovně ohledně rozpočtu.

Policie prý také prověřuje, jak Nečasová přišla k cennostem, které u ní kriminalisté našli po jejím zadržení. Šlo údajně o šperky a kabelky za miliony korun. Podle médií to byly provize za zařízení schůzek s předsedou vlády Petrem Nečasem.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ