Aktivisté demonstrovali proti zvýšení hlukových limitů

Domácí
22. 12. 2010 19:13
Před ministerstvem zdravotnictví demonstrovalo přes 50 lidí, nelíbí se jim chystaná novela, která zvyšuje hlukové limity.
Před ministerstvem zdravotnictví demonstrovalo přes 50 lidí, nelíbí se jim chystaná novela, která zvyšuje hlukové limity.

Před ministerstvem zdravotnictví demonstrovalo přes 50 lidí, nelíbí se jim chystaná novela, která zvyšuje hlukové limity. Happening zorganizovala iniciativa ProAlt spolu s občanským sdružením Proti hluku a spolkem Stop letišti Vodochody, podpořili ji také zástupci některých obcí a pražských městských částí. Hlukové limity se mají zvýšit o pět decibelů přes den a o deset decibelů v noci.

Nesouhlas s tímto záměrem dávali protestující najevo pískáním, troubením a hlučením pod okny ministerstva, aby úředníkům ukázali, jak může být přílišný hluk nepříjemný. Někteří si na akci přinesli transparenty s nápisem Dárek pod stromeček? Více hluku pro všechny!, jiní přišli s řehtačkami a poklicemi, kterými o sebe bouchali.

"Tento krok přesně odpovídá celkové politice vlády, která je ochotna obětovat zdraví občanů ve prospěch zisku velkých investorů a stavebních a dopravních lobby," myslí si Tereza Stöckelová z ProAltu. Na akci bylo zároveň možné podepsat petici za snížení hluku v obcích kolem Prahy, které jsou zatíženy hlukem kvůli zkušebnímu provozu některých úseků silničního okruhu kolem hlavního města. Petici prý dosud podepsalo několik stovek lidí.

Vládní nařízení z roku 2006 stanoví maximum pro venkovní hluk z hlavních silnic na 60 decibelů ve dne a 50 v noci. Nově by to mělo být 65 decibelů ve dne a 60 v noci. Světová zdravotnická organizace přitom považuje za zdraví nebezpečné už hodnoty nad 42 decibelů, 55 a více decibelů pak pokládá za nebezpečné pro zdravý spánek.

"Já vám můžu říct, že při 60 decibelech v noci se skutečně nedá spát," popsala své zkušenosti představitelka sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou Alžběta Rejchrtová. Řečníci také připomněli, že návrh novely sice vyčísluje úspory na protihlukových opatřeních, neřeší však škody na zdraví veřejnosti. "Dopad bude stejný, jako kdyby došlo k úplnému zrušení limitů," uvedl jednatel petičního výboru Miroslav Grund.

Happening podpořily také obce Modletice, Dobřejovice, Herink, Dolní Břežany, Jesenice, Horoměřice a městské části Praha 12, Libuš, Běchovice, Dolní Počernice a Suchdol.

Nadměrným hlukem trpí mnoho Pražanů, především těch, kteří bydlí kolem frekventovaných silnic nebo tramvajových tratí. Obyvatelé okolí Severojižní magistrály se už obrátili na soud, který Praze přikázal, aby snížila hladinu hluku v bytech na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22 hodině.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ