Bývalá pražská zastupitelka Jana Ryšlinková se obává o osud vyšetřování kauzy Opencard. Domnívá se, že policii stojí v cestě řada překážek, které jí brání v obvinění konkrétních lidí. Příští úterý uplyne rok ode dne, kdy Ryšlinková kvůli Opencard podala trestní oznámení a policie případ stále vyšetřuje. Zajistila na magistrátu dokumenty a vyslechla bývalé radní hlavního města.
"Nevím, jestli můžu věřit tomu, že se vše vyšetří. Je těžké odhadnout, jaká je v rámci vyšetřovacích orgánů vůle dotáhnout to do konce," uvedla bývalá zastupitelka. "Myslím, že mnoho lidí má v hlavě dost jasno o tom, co se na magistrátu dělo. Kauza Opencard běžela podle předem vyzkoušeného scénáře, všichni to vědí a znají jména, která za tím jsou, problémem jsou důkazy," poznamenala.
Neprůhledné zadávání zakázek
Projekt Opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V počátcích projektu Opencard uzavřelo město několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých auditorů byly zakázky také záměrně děleny tak, aby na ně nemuselo být vypsáno výběrové řízení. Zakázky pak byly přidělovány stejným firmám, které byly podle některých médií napojeny na známé pražské podnikatele.
Policie podle Ryšlinkové během vyšetřování vyslechla už všechny bývalé členy rady hlavního města včetně bývalého primátora Pavla Béma a jeho náměstků Rudolfa Blažka a Milana Richtera. Podle dřívějších informací byl u výslechu rovněž ředitel magistrátu Martin Trnka. V březnu si z pražského magistrátu také odvezla potřebné dokumenty.
Staronová koalice
Podle informací, které bývalá zastupitelka má, policie se nyní chystá vyslechnout další lidi. "Považuji za nesmírně důležité, aby směli vyslechnout management dopravního podniku," řekla Ryšlinková. Mnohé zakázky v projektu byly totiž zadávány právě přes dopravní podnik.
Policie podrobnosti k vyšetřování sdělovat nechce. "Policie případ stále prověřuje s podezřením ze spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Dosud nebyl nikdo obviněn," řekla mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Ryšlinková se domnívá, že na výsledek vyšetřování může mít vliv i to, že po volbách na pražské radnici vznikla koalice ODS a ČSSD. Obě strany spolu už dříve na radnici seděly. I v minulém volebním období, kdy ve vedení Prahy byla ODS sama, dostávala ČSSD pro své členy placená místa v dozorčích radách a představenstvech městských společností.
"Ti, kteří se té kauzy účastnili, mají zase v rukou otěže a mohou zakopávat důkazy. Změna byla důležitá proto, aby se narušily mechanismy, které umožňují vytékání peněz z veřejných rozpočtů do soukromých kapes nelegální cestou. Jinak než mafie se tomu říkat nedá," tvrdí Ryšlinková.
Udolal je nátlak
Podle dřívějších informací Lidových novin se vyšetřování kauzy Opencard zpožďuje proto, že od policie odešli dva elitní důstojníci protikorupční policie, kteří měli vyšetřování na starosti. Údajně na ně byl vyvíjen takový nátlak, že šetření kauzy raději dobrovolně vzdali. Pražské státní zastupitelství ale už dříve průtahy popřelo.
Projekt Opencard prověřilo několik auditů. Projekt je podle kritiků předražený, podle auditorů stál do konce roku 2009 přes 800 milionů. Nejvíce inkasovala firma Haguess, asi 320 milionů korun. Kartu Opencard už vlastní zhruba 650 tisíc lidí, používají ji především jako tramvajenku.