Bývalý šéf vojenské rozvědky smí promluvit o korupci

Domácí
2. 2. 2011 15:47
Stíhací letoun Gripen (ilustrační foto).
Stíhací letoun Gripen (ilustrační foto).

Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík může vypovídat o armádních zakázkách před sněmovním branným a bezpečnostním výborem. Poslanci ho jednomyslně zbavili mlčenlivosti.

Krejčík má promluvit na výboru hlavně o nákupu nákladních vozidel, pronájmu gripenů, nákupu kolových obrněnců, o akvizicích na vojenských ubytovacích a stavebních správách, o likvidaci nepotřebné munice a také o deblokaci ruského dluhu.

Krejčík před dvěma týdny podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli dokumentu, který před čtyřmi lety vedl k jeho odchodu z čela tajné služby. Velet vojenským zpravodajcům přestal v květnu 2007, oficiálně z funkce odešel sám. Neoficiální informace tehdy hovořily o jeho dlouhodobých neshodách s tehdejší ministryní obrany Vlastou Parkanovou (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09), která dokonce v té době předložila vládě návrh na Krejčíkovo odvolání.

 

"Nevím, k čemu směřuje podání trestního oznámení pana generála, ale vím, že materiál, ke kterému se odkazuje, svědčí o zneužívání pravomoci právě jeho osobou. A to v době, kdy byl ředitelem Vojenského zpravodajství," reagovala Parkanová.

"Rozhodnutí vítám, ale kromě toho, co už zaznělo při jednání sněmovny, zatím nechci říkat nic k obsahu své výpovědi," podotkl Miroslav Krejčík. Jednání výboru, na které bude bývalý ředitel zpravodajství pozván, by se mohlo uskutečnit podle jeho předsedy Františka Bublana (ČSSD) někdy na přelomu února a března. Zasedání bude s největší pravděpodobností uzavřené. Krejčík nebude moci vysvětlovat, jak tajná služba k informacím přišla.

Exministryně obrany Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL; dnes TOP 09) řekla, že žádná z kauz, ke kterým by se Krejčík mohl vyjádřit, nebyla zahájena za jejího působení na ministerstvu. Pozastavila se nad tím, že se Krejčík rozhodl promluvit až s takovým časovým odstupem. Pro zbavení mlčenlivosti Krejčíka, které iniciovala opoziční ČSSD, se vyslovili všichni přítomní poslanci i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Určitě nic nechceme zametat pod koberec," zdůraznil ministr.

Vondra umožnil Krejčíkovi vypovídat před protikorupční policií v kauze údajné korupce při nákupu nákladních vozidel Tatra. Podezřelých je několik lidí včetně někdejšího ministra obrany Martina Bartáka, jenž je nyní náměstkem ministra financí. Kvůli vyšetřování zmíněné zakázky má v současnosti neplacené volno. Krejčík během svého působení v čele vojenské rozvědky upozornil politiky například na to, že zakázka na nákup Tater je zmanipulovaná a lobbistům vynese miliony na provizích ze státních peněz.

Policie případ nejdříve odložila. Nyní jej vyšetřuje od listopadu v souvislosti s informacemi někdejšího amerického velvyslance USA v Česku a předsedy dozorčí rady Tatry Williama Cabanisse. Cabaniss řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít se zakázkou problémy. Barták však tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.

Členy výboru by chtěl Krejčík informovat o "závažných skutečnostech" z doby, kdy byl ve funkci ředitele Vojenského zpravodajství, tedy z let 2004 až 2007. Tehdy byli ministry obrany nejprve Karel Kühnl (US-DEU) a po něm Jiří Šedivý (ODS) a Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL; dnes TOP 09).

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními Čechy

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ