Policejní inspekce tento týden rozhodla o tom, že znovu neotevře případ doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Neexistují podle ní žádné nové důkazy, že by roce 1993 v borských serpentinách vraždili policisté. Informuje o tom deník Právo.
Kajínkova šance na obnovu procesu ale existuje. V lednu má Krajský soud v Plzni na návrh jeho obhájce Tomáše Zejdy projednat případnou obnovu procesu.
Inspekce se kauzou zabývala od letošního března na základě trestního oznámení rakouského podnikatele českého původu Philippa Janýra, který upozornil na nahrávku telefonátu z loňského června mezi provozovatelem webu podporujícího Kajínka Lukášem Charvátem a v té době anonymním volajícím. Charvátovi tento muž řekl, že v odposleších o Kajínkovi nepadlo ani slovo, naopak prý z nich vyplynulo, že vraždili policisté.
Volající tvrdil, že jako bývalý policista v den, kdy nájemný vrah zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho ochránce Juliána Pokoše, odposlouchával jiného podnikatele Antonína Vlasáka. Tedy muže, kterého sice policie tehdy považovala za objednavatele vraždy, ale soud jej pak odsoudil pouze za vydírání. Podařilo se mu prokázat jen to, že si Kajínka objednal na zastrašení Jandy a nikoliv na jeho vraždu.
Svědka vypátrali, důkazy ale nepřinesl
Inspekci se volajícího podařilo vypátrat a vyslechnout. Nicméně z vyrozumění vyšetřovatele, které Janýr jako oznamovatel ve čtvrtek oficiálně obdržel a které má Právo k dispozici vyplývá, že jeho verze se ničím nepotvrdila. "Inspekce šetřením dospěla k závěru, že nebyly zjištěny žádné skutečnosti potvrzující informace uváděné bývalým policistou v telefonickém rozhovoru s Lukášem Charvátem, tedy nelze hovořit o existenci nových důkazů v kauze vražd v borských zatáčkách," napsal vyšetřovatel.
Podle Charváta přitom závěry inspekce nemusí znamenat, že expolicista nemluvil pravdu. Odposlechy, které tento bývalý příslušník spolu s kolegy v roce 1993 pořídil, totiž byly po pěti letech skartovány.
Případ skončil v archivu
Případ byl nyní podle mluvčí inspekce Martiny Lídlové uzavřen a spisový materiál skončil v archivu policie. Rozhodnutí je pravomocné, protože Janýr proti němu nehodlá podat stížnost. "Informace, které podal bývalý policista z Plzně provozovateli webu na podporu Jiřího Kajínka, považuji za velice nezodpovědné. Vyvolaly u hodně lidí přesvědčení, že policisté se na zločinu účastnili. Po obsáhlém šetření se to dá vyloučit a inspekci za její práci děkuji," napsal ve čtvrtek Právu v mailu Janýr.
Do práce inspekce přitom vkládal velké naději ministr vnitra a bývalý novinář Radek John (VV), který po zveřejnění informace o novém svědkovi doufal, že půjde o stopu vedoucí k obnovení celého procesu.
Na doživotí byl Kajínek odsouzen v roce 1998 za to, že v roce 1993 zavraždil na objednávku majitele několika fitness klubů Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Pokošův bratr Vojtěch coby druhý bodyguard jako jediný střelbu přežil a později proti Kajínkovi vypovídal.
Kajínek svou vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. V roce 2000 uprchl z přísně střežené věznice Mírov na Šumpersku a stal se nejhledanějším člověkem v zemi. Po pěti týdnech ho policie dopadla v Praze.