Obžaloby v Rathově kauze jsou účelové, zní z Metrostavu

22. 1. 2019 14:45
Trestní stíhání Davida Ratha je podle Metrostavu účelové.
Trestní stíhání Davida Ratha je podle Metrostavu účelové.

Stavební společnost Metrostav čelí od obvinění v korupční kauze bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha několika trestním stíháním. Jsou účelová a souvisí s konkurenčním bojem, prohlásil u Krajského soudu v Praze Pavel Mališ, vedoucí legislativně-právního útvaru firmy. Obžalobu právník odmítá, společnost má podle něj nastavena přísná etická pravidla. Vinu popřeli i zástupci dalších obžalovaných společností.

Mališ hovořil podobně jako generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát, který podle obžaloby sliboval Rathovi, bývalé ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Kottové a jejímu manželovi Petru Kottovi milionové úplatky za vítězství firmy v zakázkách na rekonstrukce středočeských nemocnic. Právník uvedl, že trestní stíhání měla stavební společnost ochromit. "Konkurenční boj je velmi tvrdý," podotkl.

Podle Mališe přišel Metrostav kvůli trestnímu stíhání v Rathově kauze a dalších případech o zakázky za miliardy korun. "Soukromý sektor nezná presumpci neviny," uvedl. Mališ také vyčetl státnímu zastupitelství, že se o podání obžaloby dozvěděl dříve z médií než od žalobců. Na dotaz bývalého hejtmana pak prohlásil, že většinu trestních stíhání proti stavební firmě vede Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Právník připomněl pondělní nepravomocný verdikt, ve kterém soud Metrostav zprostil obžaloby. Bylo to v případu údajných machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim. Stavební společnost vystupuje mezi obžalovanými také v korupční kauze hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj). U soudu stojí i v případu údajně zmanipulovaných zakázek na rekonstrukci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku.

Desetimilionové úplatky

V Rathově kauze figuruje z Metrostavu kromě generálního ředitele Piláta obchodní náměstek společnosti Jiří Anděl, který podle žalobců manipuloval se zadávacím řízením k zakázkám na opravy nemocnic. "Že by někdo jako generální ředitel nebo pan Anděl nevěděl o rizicích korupce, vylučuji," prohlásil Mališ. Metrostav podle něj proškoloval zaměstnance o trestnosti korupčního jednání. Měl prý zřízenou i etickou linku.

Druhá část Rathovy kauzy se kromě zakázek na středočeské nemocnice týká také tendru na sanitní vozy středočeské záchranné služby. Bývalý hejtman a Kottovi si podle obžaloby domlouvali za zmanipulování zakázek na přelomu roku 2011 a 2012 úplatky v hodnotě před 60 milionů korun. Obdrželi však pouze 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. Trojice již dostala v první větvi kauzy nepravomocné tresty vězení - Rath 8,5 roku a Kottovi 7,5 roku. Obžalobu všichni tři odmítají.

V případu čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí. Před soudem stojí kromě Metrostavu i firmy Aveza, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. Zástupci přítomných společností shodně obžalobu také odmítli.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kateřina Šulová

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Výroba masa v Česku stoupá. Nejvíc vepřového a kuřecího

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ