Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt tvrdí, že chování Australanů k Václavu Klausovi "je neuvěřitelné". Český prezident při návštěvě Austrálie v úterý odmítl projít bezpečnostním rámem, čímž vzbudil údiv a rozpaky.
Klaus se při své cestě po Austrálii odmítl podrobit bezpečnostní prohlídce v australském parlamentu v hlavním městě Canberra. V prostorách parlamentu má studio celostátní australská televize ABC1, která chtěla s českým prezidentem udělat rozhovor. Ten se nakonec - kvůli neabsolvování bezpečnostní prohlídky - nekonal.
Anketa:
Připadá vám nedůstojné, aby prezident procházel bezpečnostním rámem?
Forejt v rozhovoru pro server lidovky.cz uvedl, že nutit nejvyšší státníky k bezpečnostní kontrole je krajně nezvyklé. "Přiznám se, že jsem se s něčím podobným nesetkal nikde na světě. Nevím, jak postupovali Australani při letošní návštěvě prince Williama. Pochybuji, že by jeho podrobovali nějakým bezpečnostním nebo policejním kontrolám na letištích a podobně, a nikdy jsem o tom neslyšel," komentuje situaci.
Prezident Klaus na dvoutýdenní cestě v Austrálii přednáší o svém pohledu na debatu kolem klimatických změn. "Nejde o státní návštěvu," říká Forejt. Mohla by být příčina neshody zde? Že Australané vnímají Václava Klause jako "obyčejného člověka" a podle toho se k němu chovají?
"Hlava státu je vždycky hlava státu. Ať vyjede kamkoli, ať je tam za jakýchkoli podmínek, tak zůstává hlavou státu," vysvětluje Forejt. Prezident má na své cestě důstojníka ochrany, kterého mu poskytla australská vláda. "Je chráněnou osobou a chráněná osoba je chráněna vždycky."
Forejt netvrdí, že jde o selhání Australanů - alespoň tedy, co se organizace týká. "Já vím jen to, co víte vy. Pochopil jsem, že tam žádná fixní pravidla v tomto ohledu nejsou, že to prostě vyhodnocoval někdo, kdo u toho rámu stál. To mě děsí, to by nemělo platit nikde a u nikoho, natož u hlavy státu."
Dodává, že se s podobným jednáním ještě nikdy nesetkal. "Pokud jde o návštěvy v České republice, tak tato záležitost by pro mě byla nemyslitelná. U nás ani diplomaté neprocházejí žádnou kontrolou. Pro mě osobně je to bezprecedentní krok," uzavírá.