Krejčíř chce zpět do Česka, JAR nabízí doznání o korupci

Domácí
19. 10. 2016 14:25
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř.

Čech Radovan Krejčíř souzený v Jihoafrické republice i v Česku požádal o převezení z JAR do vlasti, napsal jihoafrický server news24 Dřívější snahu Prahy o jeho vydání přitom Krejčíř údajně zmařil podplacením jihoafrického soudce. Nyní se chce ale v JAR podle news24 doznat k trestným činům, ze kterých je obviněn, výměnou za souběžné desetileté tresty za každý z nich.

Podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové Krejčířova žádost pro Českou republiku nic nemění, o jeho vydání musí stejně rozhodnout jihoafrický soud.

News24 uvedl výňatky z Krejčířova údajného dopisu jihoafrickému Národnímu vyšetřovacímu úřadu (NPA). V textu Krejčířův nový advokát Eric Bryer uvedl, že jeho klient se přizná k obviněním výměnou za souběžné desetileté tresty za každý ze zločinů. Zároveň chce být ale převezen do České republiky, jejíž blíže nespecifikovaný souhlas podle Bryera získal prostřednictvím svých českých obhájců.

Z dopisu vyplývá, že Krejčíř advokátovi sdělil, že měl "korupční tajné dohody" s vysokými představiteli jihoafrické policie a justice. Týká se to i soudce, který odmítl dřívější žádost České republiky o podnikatelovo vydání, napsala na svém twitterovém účtu novinářka Karyn Maughanová, která soud s Krejčířem od začátku sleduje. Podle Maughanové se Krejčíř přiznal i ke zkorumpování šéfa jihoafrické zpravodajské služby Richarda Mdluliho a vysokého policejního činitele Joeyho Mabasy. Nyní je ochotný proti nim svědčit, ovšem z bezpečí České republiky.

Krejčíř, který z Česka uprchl před policejním vyšetřování v roce 2005, žije od roku 2007 v Jihoafrické republice, kde je od listopadu 2013 ve vazbě. V JAR čelí stíhání v asi šesti kriminálních kauzách. Zatím byl usvědčen v jednom procesu a za únos a mučení dostal 35letý trest vězení. V jiném případě je obžalován z podílu na vraždě Libanonce Sama Issy.

V České republice byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Teplárny Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. Za přípravu tunelování Čepra a vraždy celníka mu soud trest nepravomocně zvýšil na 15 let vězení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AP/Themba Hadebe

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ