Slovenský miliardář Pavol Krúpa ve čtvrtek na sněmovní vyšetřovací komisi k privatizaci OKD vyzval politiky, aby se přidali k trestním oznámením, které v souvislosti s kauzou podal. Krúpa nefiguroval na pozvánce k dnešnímu jednání. Poslanci však jednomyslně souhlasili s tím, aby před komisí vystoupil. Finančník míní, že úpadek OKD nezpůsobily změny cen uhlí, ale úmyslné vyvádění peněz ze společnosti. Komisi chce také poskytnout materiály, které k případu za tři roky nashromáždil.
Komise se ve čtvrtek sešla počtvrté. Úkolem poslanců je prověření převodu státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména pak prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá kritizován tehdejší ministr financí a premiér minulé koaliční vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Krúpa uvedl, že těžební firma zkrachovala zejména kvůli neoprávněným výplatám dividend v souhrnu za zhruba 65 miliard korun. O podobné částce ve čtvrtek před poslanci mluvil také insolvenční správce podniku Lee Louda, který v této souvislosti podal žalobu na tehdejší členy představenstva a dozorčí rady OKD, po kterých chce vrátit 1,8 miliardy korun, jelikož vyplacení dividendy schvalovali.
Před poslanci vystoupil také předseda sdružení BYTYOKD Roman Macháček, který se privatizaci černouhelné společnosti věnuje posledních deset let. Z trestního oznámení, které sdružení podalo na policii, vznikla kauza kolem privatizace OKD, jež nyní vrcholí u soudu. Před soudem stanuli soudní znalec, jenž tehdy vypracoval pro vládu posudek ceny, a dva bývalí manažeři Fondu národního majetku. Minoritní podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tak vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Macháček uvedl, že podle něj vznikla škoda mnohem vyšší, a to až 20 miliard korun.
Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do dvanácti miliard korun.