Manželé Kottovi dostali 7,5 let, Salačová podmínku

Domácí
7. 4. 2015 13:00
Manželé Kottovi na vyhlášení rozsudku nedorazili.
Manželé Kottovi na vyhlášení rozsudku nedorazili.

Za korupci při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji z éry hejtmana Davida Ratha Krajský soud v Praze uložil Kateřině a Petru Kottovým 7,5 roku vězení. Oba soud označil za organizátory korupce. Dalším sedmi lidem uložil podmíněné i nepodmíněné tresty. Tříletou podmínku dostala podnikatelka Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou a pomáhala celou kauzu rozkrýt. Rozsudek zatím není pravomocný. Proti rozsudku se na místě odvolali dva obžalovaní, zbylí si ponechali lhůtu. Případem se tak bude zabývat pražský vrchní soud. Případ samotného Ratha se bude projednávat zvlášť.

Mezi potrestanými byli manažeři zdravotnických a stavebních firem, které se účastnily zmanipulovaných tendrů. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl.

Soudce Robert Pacovský za organizátory korupce označil bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, dříve Pancovou, a někdejšího náměstka krajských nemocnic a bývalého poslance ODS a šéfa středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Kotta. Podle soudu získali na úplatcích zhruba 41 milionů korun a dalších deset milionů nestačili získat, protože proti nim zasáhla před třemi roky policie. Oba vinu odmítají.

Kromě trestu vězení jim chce soud zabavit majetek v hodnotě kolem čtyřiceti milionů korun.
Podle obžaloby manipulace s tendry řídili s vědomím Ratha, který kraj vedl jako hejtman. Manželé Kottovi se z vyhlášení rozsudku omluvili, stejně jako někteří další obžalovaní. Dorazila jen Salačová, Jireš, Řehák a Hájek.

Podnikatelka Ivana Salačová.Salačová po vynesení rozsudku novinářům řekla, že je s verdiktem spokojená. Za bolestivý označila peněžitý trest jeden milion korun. "Soud ocenil z mého pohledu odvážný postoj paní obžalované k té věci," řekl její advokát Vojtěch Veverka. Soudce pak její výpověď označil za úplnou a pravdivou.

Státní zástupce Petr Jirát byl spokojen s rozhodnutím soudu o vině i trestu, protože v podstatě odpovídalo jeho požadavkům. Přesto chce zvážit odvolání zejména kvůli tomu, že navrhoval kompletní propadnutí majetku manželů Kottových.

Dnešní verdikty se týkaly devíti obžalovaných. Soud kvůli průtahům vyčlenil zvlášť případ Ratha a Lucie Novanské, která údajně podezřelé tendry pořádala. "Pokud by tady pan doktor Rath seděl, tak by se mu to rozhodně neposlouchalo dobře," řekl Jirát.

Obžaloba se týká několika zakázek na opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji Podle Ratha nebylo možné zakázky ovlivnit, protože byly pod vícenásobnou kontrolou. Hlavní líčení je podle něj politický proces.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal, Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ